Uszkodzenia taśmy filmowej

Dodano: 10.03.2010

Taśma filmowa podczas użytkowania, transportu, czy też przechowywania może ulec uszkodzeniu. Ogólna klasyfikacja zniszczeń została zamieszczona na naszej stronie . Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Najczęstszym uszkodzeniom ulega ścieżka perforacji, odpowiadająca na transport nośnika podczas projekcji. Materiały filmowe NITRO, przechowywane w nieodpowiednich warunkach klimatycznych, ulegają skurczeniu. Gdy odległości między otworami perforacji ulegają zmianie, ich rozstaw przestaje odpowiadać ząbkom bębnów transportujących. Łatwo wtedy o zniszczenie nośnika. W pierwszej kolejności powstają pęknięcia i naderwania otworów perforacyjnych.

Gdy pęknięcia stają się bardziej rozległe, tworzą się ubytki perforacji…

…i jeszcze większe,

co może doprowadzić do rozerwania taśmy.

Podczas projekcji, powierzchnia taśmy filmowej dotyka metalowych części projektora. Gdy jego powierzchnia jest zabrudzona może dojść do porysowania nośnika.  Rysy mogą powstawać na mostkach perforacji – są to tzw. rysy nacinające.

Z czasem mogą spowodować ubytki mostków perforacji.

Gdy ubytki są coraz większe, w końcu zaczynają odrywać się krawędzie perforacji. Ostre krawędzie wyłamanej ścieżki perforacji grożą zahaczeniem o elementy projektora i rozerwaniem taśmy.

…co na ogół kończy się boleśnie…

Już niedługo zaprezentujemy kolejne wady i uszkodzenia taśmy filmowej.

Pozowały nam taśmy z filmów: „Mania. Historia Pracownicy Fabryki Papierosów” z 1918 roku, „Celtic Cinema”, „Dług Honorowy” oraz z filmów, których tytuły nie zostały zidentyfikowane.

Fotografie wykonali – M. Supruniuk i M. Pieńkowski.

Tagi: , ,

Ten wpis został opublikowany 10.03.2010 o 13:31 i jest zaszufladkowany do kategorii Konserwacja/Restauracja.
10.04.2010 dodano przez:

Ciekawe. W sumie nigdy nie patrzyłem tak na taśmę filmową ;) .

13.04.2010 dodano przez:

Zawsze mnie interesowało jak to wygląda z bliska…
Bardzo ciekawe.
Tak na marginesie, fajnie, że „Szczęśliwa trzynstka”
też znalazła się w tym jakże zacnym projekcie :)

17.05.2010 dodano przez:

A co ze znalezionym AD2009 fragmentem filmu „Kościuszko pod Racławicami” z 1913 roku ? Czy załapie sie w projekcie „nitro” ? Dyrektor FN prof. Kowalski obiecał na konferencji prasowej post-100-letnią-premierę odnowionego fragmentu filmu. To tylko ok. 17 minut. To wydaje się być najstarsza (!) oryginalna taśma nitro polskiego filmu fabularnego w polskim posiadaniu.

21.05.2010 dodano przez:

Niestety nie. Lista filmów objętych projektem została ustalona ponad dwa lata temu i nie możemy jej teraz zmienić, ale po zakończeniu prac związanych z projektem na pewno zajmiemy się tym cennym znaleziskiem.

„Kościuszko pod Racławicami” nie jest jednak najstarszą taśmą w zbiorach Filmoteki. Film ten pod koniec lat dwudziestych był ponownie wyświetlany, ale pod tytułem „Bitwa pod Racławicami” i to kopia właśnie tego filmu trafiła do naszych zbiorów – tak więc taśma pochodzi z ok. 1927 roku. Mamy taśmy o kilka lat starsze (m.in. „Ludzie bez jutra” – film, który jest objęty projektem). Nie zmienia to faktu, że skarb odnaleziony w Krakowie jest trzecim najstarszym zachowanym filmem polskim!