Ręczny stół konserwatorski

Dodano: 05.07.2010

Ręczna konserwacja taśmy filmowej i jej przygotowanie do cyfryzacji jest pierwszym etapem prac w ramach projektu: KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE . W tym  miejscu rozpoczynamy cykl wpisów, w których będziemy przedstawiać narzędzia i urządzenia, z jakich korzystają konserwatorzy taśmy filmowej.

Ręczny stół konserwatorski jest obudowany kabiną z przezroczystego tworzywa, która jest wyposażona w wyciąg powietrza. Dygestorium chroni przed wdychaniem toksycznych gazów, m.in. tlenku i dwutlenku azotu. Część blatu jest podświetlona, dzięki czemu możemy zaobserwować w świetle przechodzącym uszkodzenia taśmy. Przy stole dokonuje się przeglądu, naprawia perforację, wymienia sklejki i wykonuje inne prace. Taśmy nitro z uwagi na ich wiek i stan zachowania trzeba przewijać ze szczególną ostrożnością. Ręczne przewijanie, za pomocą korb, umożliwia większą kontrolę prędkości przesuwu. To ważne, bo w razie gdyby taśma podczas przewijania zerwała się lub zeskoczyła ze szpuli, w każdej chwili można ją zatrzymać i uniknąć dalszych uszkodzeń.

Wyposażenie naszej nowej pracowni konserwatorskiej było możliwe dzięki wsparciu: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 05.07.2010 o 11:26 i jest zaszufladkowany do kategorii Konserwacja/Restauracja, Nitrofilm.