Stół przeglądowy

Dodano: 15.07.2010

W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy stół przeglądowy, który służy do oglądania filmów bez konieczności użycia projektora i wyświetlania na dużym ekranie.

 

 

Na stole przeglądowym film wyświetlany jest na niewielkim ekranie znajdującym się stosunkowo blisko taśmy. Światło przepuszczane przez taśmę jest bez porównania łagodniejsze niż w przypadku projekcji kinowych. Na stole przeglądowym można taśmę na dłuższą chwilę zatrzymać, na przykład aby przyjrzeć się dowolnemu kadrowi lub zniszczeniom. Na tradycyjnym projektorze zatrzymanie lub nawet zwolnienie przesuwu taśmy przed rozgrzaną żarówką groziłoby nadtopieniem, a w przypadku materiałów nitro – zapaleniem!

Na stole przeglądowym materiał filmowy  jest przewleczony przez znaczne mniej rolek i prowadnic niż w projektorze, więc ryzyko zarysowania lub zerwania jest dużo mniejsze.

Ponadto zębatki w naszym nowym stole uwzględniają skurcz taśmy. To bardzo ważne, gdyż standardowe bębny transportujące mogą spowodować jej uszkodzenia, nadbicia a nawet rozerwania.

Wyposażenie naszej nowej pracowni konserwatorskiej było możliwe dzięki wsparciu: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 15.07.2010 o 09:46 i jest zaszufladkowany do kategorii Konserwacja/Restauracja.