Kompozytorzy muzyki filmowej

Dodano: 15.04.2011

Nieodłączną częścią większości filmów jest muzyka. Wszyscy znamy szlagiery z naszych przedwojennych komedii. Jednak poza piosenkami filmowymi temat muzyki filmowej i jej twórców z tego okresu jest często pomijany. W większości publikacji dotyczących przedwojennych polskich filmów nie pisze się zbyt dużo o muzyce filmowej i jej twórcach, choć niejednokrotnie tworzyli ją wybitni kompozytorzy (np. muzykę do pierwszego polskiego filmu dźwiękowego „Moralność pani Dulskiej” skomponował sam Grzegorz Fitelberg, który był wówczas dyrygentem orkiestry Filharmonii Warszawskiej). Z kolei w opracowaniach dotyczących kompozytorów muzyki poważnej bardzo mało pisze się o ich dorobku filmowym. Dla wielu pisanie muzyki filmowej było tylko dodatkowym zajęciem. Chyba jedynym wyjątkiem jest Henryk Wars, który najbardziej znany jest właśnie ze swoich kompozycji do filmów, któż bowiem nie zna takich szlagierów jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Sex-appeal”, „Ach, jak przyjemnie kołysać się wśród fal” czy „Tylko we Lwowie”.

O przedwojennych kompozytorach rozrywkowych wiemy bardzo mało, brakuje rzetelnych opracowań i publikacji, a wszelkie źródła są ciężko dostępne. Postanowiliśmy uzupełnić tę lukę. Na naszej stronie pojawiły się szczegółowe biogramy kompozytorów związanych z przedwojennym filmem polskim.

W biogramach opisaliśmy nie tylko ich dorobek filmowy. Dla niektórych spośród nich przygoda z X-tą muzą była tylko epizodem w ich pracy twórczej. Byli oni także kapelmistrzami w teatrach lub w radiu, prowadzili własne orkiestry taneczne i symfoniczne, z którymi koncertowali nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. W dwudziestoleciu międzywojennym każda wytwórnia płytowa także miała własną orkiestrę, z którą nagrań dokonywała większość piosenkarzy (dziś na ogół każdy piosenkarz ma własny zespół). Etatowymi dyrygentami w firmach fonograficznych byli m.in. Henryk Wars, Iwo Wesby, Jerzy Petersburski i Władysław Eiger. W biogramach uwzględniliśmy działalność kompozytorów i dyrygentów w mediach i nakreśliliśmy ich dyskografię. Poza tym umieściliśmy wiele faktów dotychczas nieznanych i ciekawostek z ich życia.

Losy kompozytorów były bardzo różne. W wielu przypadkach ich karierę przekreśliła wojna. Zygmunt Wiehler i Wiktor Krupiński przez całą wojnę przebywali w Polsce, niemal wszyscy pozostali kompozytorzy najpopularniejszych przedwojennych szlagierów w wyniku zawieruchy wojennej znaleźli się na emigracji. Tadeusz Górzyński zginął w warszawskim getcie, Iwo Wesby’emu na szczęście udało się stamtąd uciec i przedostać do Austrii, a stamtąd do USA. Michał Kondracki niedługo po wybuchu wojny wyjechał do Brazylii. Henryk Wars, Fred Melodyst i Jerzy Petersburski przebyli wojenny szlak z Armią generała Andersa – tylko Jerzy Petersburski po wielu latach wrócił do Polski. Niektórzy, jak Henryk Wars i Władysław Eiger, zdobyli w Stanach Zjednoczonych dużą popularność jako kompozytorzy muzyki rozrywkowej i kontynuowali tam swoją karierę.

Więcej informacji o każdym z nich znajdziecie na naszej stronie. Wkrótce pojawią się także biogramy innych kompozytorów związanych z filmami z naszego projektu.

Tagi: , ,

Ten wpis został opublikowany 15.04.2011 o 09:38 i jest zaszufladkowany do kategorii Ludzie kina.