Domowa kolekcja – zasady przechowywania!

Dodano: 06.05.2011

Co możemy zrobić, aby uchronić naszą domową kolekcję przed zniszczeniem?

Na początek postarajmy się zapewnić filmom odpowiednie warunki przechowywania.

Przechowywanie taśm celuloidowych (ACETO) - 8mm, 16mm i 35mm - w warunkach domowych powinno odbywać wedle kilku podstawowych zasad. Role filmu umieszczamy w pudłach ochronnych, najlepiej tych wykonanych z plastiku. Unikamy starych papierowych lub tekturowych opakowań, które szybko ulegają zakwaszeniu, emitując szkodliwe związki chemiczne. Pudło chroni film przed brudem, kurzem, długotrwałym działaniem promieni słonecznych oraz urazami z zewnątrz. Miejsce przechowywania pudeł z filmami nie może być narażone na zalanie wodą. Zatem nie powinniśmy magazynować naszych filmów na strychu, ani w piwnicy, tuż przy rurach kanalizacyjnych. Nie należy układać pudeł w pobliżu kaloryferów, ani na podłodze. Ważne, aby nie umieszczać naszej kolekcji w świeżo malowanym pomieszczeniu, gdyż podczas kilkutygodniowego suszenia, ze ścian wydzielają się bardzo szkodliwe związki chemiczne.

Podstawą są stabilne warunki klimatyczne.
Czarno-białe materiały filmowe możemy bez wyrzutów sumienia umieścić w pomieszczeniu w którym wilgotność powietrza oscyluje  w granicach 35%RH, a temperatura nie przekracza 15-18°C.  Wysuszenie powietrza przez centralne ogrzewanie możemy ograniczyć umieszczając na kaloryferach zbiorniki z wodą. W czasie lata, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 21°C, zaleca się w miarę możliwości nie otwieranie okien i zasłanianie ich zasłonami.
Filmy kolorowe powinny być przechowywane w temperaturze nie przekraczającej 8°C, co niestety jest trudne do uzyskania w warunkach domowych. Dlatego, wyjątkowo cenne materiały możemy umieścić w lodówce.
(Uwaga! Zasadę tego rodzaju składowania, opiszemy w kolejnych wpisach. W żadnym wypadku nie umieszczamy materiałów w lodówce bez specjalnego przygotowania.)

Filmy rzadko użytkowane zostaną zachowane na dłużej. Za każdym razem, gdy odtwarzasz materiał na projektorze występuje ryzyko uszkodzenia. Jak każdy materiał, filmy również podlegają procesom starzeniowym, dlatego najcenniejsze powinny zostać skopiowane, a następnie zabezpieczone.

 Aby uzyskać poradę konserwatora lub informację dotyczącą specjalistycznych materiałów do przechowywania filmów można skontaktować się ze specjalistami z Zespołu Konserwacji Materiałów Nitro Filmoteki Narodowej kons_nitro@fn.org.pl. Zachęcamy!

Tagi:

Ten wpis został opublikowany 06.05.2011 o 14:29 i jest zaszufladkowany do kategorii Domowa kolekcja, Konserwacja/Restauracja.