„Podróż na księżyc” w kolorze

Dodano: 13.05.2011

11 maja, podczas  tegorocznego festiwalu w Cannes, po raz pierwszy została  zaprezentowana odrestaurowana barwna wersja Podróży na Księżyc (1902) Georgesa Méliès’a. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon niemego kina, do 1993 roku, była znana tylko w czerni i bieli.  Ręcznie kolorowaną wersję filmu odnaleziono w zbiorach Filmoteca de Catalunya w Barcelonie, która w zamian za zaginiony film hiszpańskiego reżysera Segundo de Chomón (1871-1929) przekazała kopię Podróży na Księżyc Lobster Films. Niestety taśma była w stanie zaawansowanej dekompozycji.

Na szczęście zniszczenia dotyczyły jedynie fragmentów kopii. Zwoje filmu były sklejone ścieżką perforacji, pozostawiając nietkniętą większość część obrazu. Po rozklejeniu postanowiono przywrócić taśmie elastyczność, wilżąc ją specjalnym roztworem, który mimo krótkotrwałej skuteczności może przyspieszyć proces dekompozycji podłoża taśmy. Jednak tylko dzięki tej decyzji  udało się przenieść około połowę materiału na taśmę dupozytywową. Pozostałe 5000 klatek (obecnie w sumie 13375) zostały sfotografowane indywidualnie, w 2000 roku, za pomocą aparatu cyfrowego 3M pikseli. Prace konserwatorskie zostały przeprowadzone w Haghefilm w Holandii.

Następnie trzeba było czekać dziesięć lat na rozwój technologii i potrzebne fundusze. W 2010 roku, przy wsparciu Groupama Gan Foundation for Cinema i  Technicolor Foundation for Film Heritage, przeprowadzono pełną restaurację filmu. Koszt projektu wyniósł 400.000 euro.

Po dokładnej analizie i dokumentacji oryginału, dupozytywu i plików cyfrowych, film został zdigitalizowany, a jego poszczególne klatki zapisane w plikach DPX. Po restauracji cyfrowej obrazu – stabilizacji i usunięciu większych uszkodzeń – obraz poddano korekcji barwnej. Na podstawie oryginału, wypełniono kolorem miejsca czarno-białe, dobierając analogiczną paletę barw. Film został przekształcony do prędkości 14 klatek na sekundę.

 

Dokładny opis projektu został zamieszczony na stronie Technicolor Film Foundation , który zawiera także pięknie ilustrowaną książkę (dostępną za darmo w wersji PDF)  La couleur retrouvée du Voyage dans la Lune / A Trip to the Moon Back in color. Wydawnictwo jest poświęcone Georges Méliès, w 150 rocznicę urodzin.
Film ma zostać wydany na płytach DVD/Blu-ray wraz z muzyką skomponowanę przez zespół AIR.

 

Ilustracje pochodzą z La couleur retrouvée du Voyage dans la Lune / A Trip to the Moon Back in color
Tekst na podstawie  Technicolor Film Foundation i The Bioscope

Tagi: , , , , , , , , ,

Ten wpis został opublikowany 13.05.2011 o 10:52 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności, Konserwacja/Restauracja, Świat, Technologia cyfrowa.