Charakteryzatorzy filmowi

Dodano: 18.07.2011

Dzisiejszy wpis poświęcimy charakteryzatorom filmowym. W naszym projekcie jest ich tylko czworo, ale za to mają potężny dorobek. Na naszej stronie zamieściliśmy niedawno ich biogramy. Tak się składa, że w przeważającej większości naszych filmów charakteryzacją zajmowali się Konrad Narkiewicz lub Jan Dobracki.

Konrad Narkiewicz urodził się na Syberii. Do Polski przyjechał w połowie lat dwudziestych już jako dorosły mężczyzna. Nigdy nie nauczył się dobrze mówić po polsku i do końca życia miał bardzo silny akcent rosyjski, co dodawało mu dużo zabawnego uroku. Niedługo po przyjeździe do Polski zaczął pracować jako charakteryzator w warszawskim teatrze rewiowym Qui Pro Quo. Szybko zyskał sławę jednego z najlepszych charakteryzatorów w Warszawie. W tamtych czasach najwięksi aktorzy teatralni charakteryzowali się sami (umiejętność ta świadczyła o ich kunszcie i podnosiła ich rangę), jednak nawet najwybitniejsi z nich, m.in. Kazimierz Junosza-Stępowski, korzystali z jego pomocy. Narkiewicz był także charakteryzatorem filmowym. W latach 1928-39 zajmował się charakteryzacja przy ponad 50 filmach fabularnych. Konrad Narkiewicz znany był także z innej swojej pasji: łowiectwa.

Jan Dobracki początkowo nie był związany z teatrem: był wojskowym. Pracę charakteryzatora rozpoczął dopiero po odzyskaniu niepodległości. Najpierw pracował w warszawskich teatrach, na początku lat trzydziestych zajął się także charakteryzacją na potrzeby filmu. Do wybuchu wojny pracował przy blisko trzydziestu filmach. Co ciekawe raz pojawił się na srebrnym ekranie w roli… charakteryzatora teatralnego. W filmie Mocny człowiek widać przez chwilę jak w teatralnej garderobie charakteryzuje aktora (granego przez Lecha Owrona). Piękną kartę zapisał Jan Dobracki podczas okupacji niemieckiej: wykorzystywał swe zdolności by zmieniać wygląd osób poszukiwanych przez władze niemieckie i pomagać im się ukrywać. Po wojnie kontynuował pracę charakteryzatora filmowego.

Młodsza siostra Konrada Narkiewicza, Kazimiera Narkiewicz także była charakteryzatorką filmową. Początkowo szlif zdobywała jako asystentka brata (np. przy filmie Zabawka), a w połowie lat trzydziestych zaczęła pracować samodzielnie. Charakteryzacją zajmowała się także po wojnie.

 

W naszym projekcie jest jeszcze jeden charakteryzator: Wiktor Skrzypkowski. Niestety wszelkie informacje o członkach ekipy technicznej filmu (może z wyjątkiem reżyserów), są niezwykle rzadkie, dlatego też biogramy charakteryzatorów są na razie bardzo ubogie, jednak systematycznie staramy się te braki nadrabiać. Odwiedzajcie naszą stronę!

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 18.07.2011 o 22:28 i jest zaszufladkowany do kategorii Ludzie kina.