Z kolekcji Wernera Nekesa…

Dodano: 22.07.2011

Już dziś o godzinie 20, we wrocławskiej galerii Awangarda, odbędzie się wernisaż wystawy obiektów z kolekcji Wernera Nekesa - Przetrzyj oczy. Ekspozycja będzie poświęcona „kinu przed kinem”, czyli filmowej prehistorii.

 

Oto co m.in. o wystawie piszą jej kuratorzy:

Nekes jest (…) właścicielem najsłynniejszej prywatnej kolekcji obiektów związanych z historią eksperymentów wizualnych. Bliskie mu teoretyczne rozważania na temat istoty kina znajdują odzwierciedlenie zarówno w charakterze autorskiej twórczości filmowej, jak i w wystawianych w galeriach i muzeach świata ekspozycjach zabytkowych obiektów z jego zbiorów.


Wystawa Przetrzyj oczy po raz pierwszy w Polsce pokaże wybrane eksponaty z tej jedynej w swoim rodzaju kolekcji. Będzie można ją oglądać w dwóch wrocławskich galeriach Awangarda i Design, w przestrzeniach specjalnie zaaranżowanych przez artystę.

Kolekcja obejmuje zarówno dzieła sztuki, jak i efektowne prezentacje naukowych odkryć, voyeurystyczne machiny, czy wizualne zabawki, które służyły niegdyś jako atrakcja cyrków i wesołych miasteczek. Obiekty są ilustracją paradoksów widzenia, optycznych eksperymentów takich jak anamorfoza, załamania perspektywy czy ukryte obrazy. Do zbioru należą eksponaty sięgające XVI wieku: książki, panoramy, manuskrypty, camera obscura, chronofotografie, laterna magica, czy praksinoskopy. Wszystkie przedmioty odnoszą się do wczesnych form animacji, poprzedzających erę kinematografii. Zbiór pokazywany był dotychczas w prestiżowych galeriach i muzeach Europy (m.in. w Museum Ludwig w Kolonii, Hayward Gallery w Londynie), Japonii i Stanów Zjednoczonych.

Roman Gutek o Nekesie:

Nekes jest jednym z bardziej znanych europejskich eksperymentatorów filmowych. Urodził się w Niemczech w 1944 roku, w wieku 27 lat prowadził już własny program zajęć w Hochschule für Bildende Künste w Hamburgu. Mimo młodego wieku wyróżniał się na tle niemieckiej awangardy filmowej. Eksperymentował z klasyczną narracją filmową i psychologią widzenia. Doświadczenia te zawiodły go w stronę tzw. archeologii kina – ku wynalazkom z dalekiej przeszłości, które poprzedzały powstanie kinematografu. Zainteresowany magią, optyką, paradoksami widzenia i sztuką iluzjonistyczną badał tradycję konstruowania i wyświetlania obrazu.

W ramach MFF Nowe Horyzonty odbędą się także projekcje filmów Wernera Nekesa, m.in. dokumentu Media Magica - przewodnika w sześciu odcinkach po tej wyjątkowej kolekcji.

Wystawa 22 lipca – 28 sierpnia 2011
Część 1: Awangarda – BWA Wrocław (ul. Wita Stwosza 32)
Część 2: Design – BWA Wrocław (ul. Świdnicka 2-4)

 

Tagi: , , , ,

Ten wpis został opublikowany 22.07.2011 o 01:27 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności, Historia techniki filmowej.