Lato z Polą Negri!

Dodano: 19.08.2011

Filmy, m.in. z Polą Negri, będą wyświetlane w centrum Katowic, w ramach kina letniego Muzeum Śląskiego. Pokazy towarzyszą wystawie poświęconej obecności w latach 1920–1922 wojsk sprzymierzonych na Górnym Śląsku.

 

Muzeum Śląskie zaprasza od 19 sierpnia przez trzy kolejne wieczory na „Kino letnie”, towarzyszące ekspozycji „W obcym kraju… Wojska sprzymierzone na Górnym Śląsku w latach 1920–1922”. Seanse filmów pochodzących z lat 20. będzie można za darmo zobaczyć od godziny 21.00 na przedpolu Muzeum przy al. W. Korfantego.

Filmy, pozyskanie dzięki uprzejmości Instytutu Goethego, są unikatowymi dziełami Ernsta Lubitscha, legendarnego niemiecko-amerykańskiego reżysera kina dwudziestolecia międzywojennego. Podczas dwóch pokazów widzowie zobaczą również jedną z najsłynniejszych na świecie polskich aktorek – Polę Negri. Aktorka nazywana „słowiańską boginią miłości” była popularna nie tylko z powodu swoich ról uwodzicielek, ale również dzięki licznym i burzliwym romansom m.in. z Charlesem Chaplinem i Rudolfem Valentino.

Każdy seans rozpocznie się przeglądem niemieckich kronik filmowych Messner Woche (1920 –1921), zawierających takie tematy jak „Górny Śląsk powinien pozostać niemiecki” -demonstracja w Berlinie oraz przemarsz francuskich wojsk Ententy przez Rynek w Gliwicach.  

Seansem rozpoczynającym letnie kino w Muzeum Śląskiem jest film Sumrun opowiadający historię młodej tancerki (niezapomniana Pola Negri), której pożądają bogaty szejk i jego przystojny syn. Autorką intrygi przeciwko tancerce jest tytułowa Sumrun – faworyta sułtana, która chce wyzwolić się spod władzy swego pana. W sobotę, 20 sierpnia, Muzeum zaprasza na film Anna Boleyn, podczas którego widzowie poznają historię drugiej żony angielskiego króla Henryka VIII, której małżeństwo spowodowało zamieszanie w angielskiej polityce i religii.

Ostatnim filmem weekendowego kina jest zabawna i nieco zwariowana komedia rozgrywająca się w bajkowej scenerii. Zobaczymy ponownie Polę Negri w roli herszta zbójów. Jest to nietypowa kreacja w jej dorobku, ponieważ najczęściej grała uwodzicielskie, namiętne, świadome siebie kobiety. W dziele Lubitscha zaskakuje niezwykłym talentem komediowym. Kanwą opowieści jest historia uczucia, które połączyło dwoje całkowicie różnych ludzi – piękną przywódczynię bandy rabusiów i oficera stacjonującego w górskich koszarach. Komedia jest jednocześnie ciętą satyrą na stosunki panujące w wojsku. Śmiało jak na tamte czasy traktowana erotyka, którą emanuje postać pięknej rozbójniczki, tworzy w filmie dwuznaczną atmosferę.

Program kina letniego w Muzeum Śląskim

19.08.2011 / godz. 21.00
Sumurun
/ Niemcy 1920, reż. Ernest Lubitsch, wyst. Pola Negri, Paul Wegner, Ernst Lubitsch

20.08.2011 / godz. 21.00
Anna Boleyn
/ Niemcy 1920, reż. Ernst Lubitsch, wyst. Emil Jannigns, Henny Porten

21.08.2011 / godz. 21.00
Die Bergkatze
(Górska kotka) / Niemcy 1921, reż. Ernst Lubitsch, wyst. Pola Negri, Victor Janson, Paul Heidemann

Filmy prezentowane w kinie letnim są udostępnione przez:

 

 

Korzystając z okazji przypominamy, że ruszyła sprzedaż biletów na „re-premierę” filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) w reżyserii Eugena Illésa.

Uroczysty pokaz filmu ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką Jerzego Maksymiuka, pod dyrekcją kompozytora, w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, odbędzie się 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Warszawski pokaz filmu „Mania” został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpocznie jego międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryż (12 września), Madryt (29 września), Londyn (13 października), Kijów (29 października) i Berlin (8 listopada) w ramach Polskiej Prezydencji 2011.

Bilety do nabycia w kasach Filharmonii w cenie 25 i 20 zł.

Zapraszamy!

Tagi:

Ten wpis został opublikowany 19.08.2011 o 07:00 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności, Ludzie kina.