Psy na planie filmowym

Dodano: 01.08.2011

W latach dwudziestych jedną z gwiazd hollywoodzkiej wytwórni Warner Bros był wilczur Rin Tin Tin. Występował (o ile udział psa można nazwać występem) w filmach przygodowych i przeważnie był ich główną atrakcją. Do dziś jest jednym z najpopularniejszych psich aktorów w historii Hollywood. W Polsce można do niego przyrównać Szarika z serialu Czterej pancerni i pies. Jednak Szarik nie był pierwszym psim aktorem w Polsce. Był nim Puk, doberman należący do aktora Jana Bielicza. Postanowiliśmy uczynić precedens i włączyliśmy tę nietypową postać do projektu Nitrofilm. Jego biogram zamieściliśmy niedawno na naszej stronie. To właśnie Pukowi poświęcony jest dzisiejszy artykuł.

Puk zagrał Teofila – jedną z głównych ról w filmie ABC miłości, w którym (jakkolwiek zabawnie to brzmi) był partnerem Basi Wywerkówny. Rezolutny bohater kreowany przez Puka został niemal całkowicie uczłowieczony. Teofil doskonale rozumiał ludzką mowę, odbierał telefony, zastępował swego właściciela w pracy, a kiedy na chwilę się oddalał, zostawiał w widocznym miejscu tabliczkę „Nie ma mnie – zaraz wracam”. W końcowej scenie filmu Teofil dobił targu z właścicielem wytwórni filmowej i „wynegocjował” korzystne warunki kontraktu dla Basi.

Nietypowa para bohaterów (pies i czteroletnia dziewczynka) podbiła serca widzów i stała się przedmiotem wielu artykułów w prasie filmowej. Do biogramu jedynego psiego aktora w naszym projekcie dołączyliśmy jego zdjęcia, fotosy z filmów, a nawet żartobliwy wywiad, który ukazał się na łamach tygodnika Kino. Nie była to jednak pierwsza rola Puka. Rok wcześniej pojawił się w „epizodycznej roli” psa szpiegowskiego w Szpiegu w masce z samą Hanką Ordonówną.

ABC miłości jest filmem wyjątkowym – to jedyny przedwojenny polski film, w którym zwierzę odgrywa tak ważną rolę. Oczywiście psy pojawiały się także w wielu innych filmach, jednak przeważnie były jedynie statystami, a ich obecność na ekranie ograniczała się poniekąd do funkcji rekwizytu lub elementu wystroju wnętrza.

Tagi: , , , , ,

Ten wpis został opublikowany 01.08.2011 o 10:14 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.