The White Shadow

Dodano: 12.08.2011

Na krótki czas przed 112 rocznicą urodzin Alfreda Hitchcock’a został odnaleziony, w jednym z archiwów Nowej Zelandii, film The White Shadow. Pierwsze trzy role (ok. 30min.) melodramatu z 1923 roku odkryto w Wellington, gdzie były przechowywane od 1989 roku – śmierci kolekcjonera Jacka Murtagh’a. Film, w którym w podwójną rolę sióstr bliźniaczek wcieliła się Betty Compson, został opisany przez archiwistów jako „dziki” i „nastrojowy”.

 

 

24letni Alfred Hitchcock był autorem scenariusza, projektantem scenografii, montażystą oraz asystentem reżysera Grahama Cutts’a. Swój wkład w powstanie filmu przywołuje w słynnym wywiadzie przeprowadzonym przez Fracoisa Truffaut:

[Truffaut:] Graham Cutts reżyserował [mowa o filmie Woman to Woman z 1923r.], ty zaś zrobiłeś adaptację scenariusza oraz byłeś także asystentem reżysera?

[Hitchcock:] Więcej niż to! Mój przyjacielu, ówczesny dyrektor artystyczny nie mógł pracować przy tym filmie, tak więc zgłosiłem się na jego stanowisko jako wolontariusz. Robiłem wszystko to co dyrektor artystyczny oraz pomagałem przy samej produkcji. Moja przyszła żona, Alma Reville, była montażystką i scenarzystką tego filmu… To właśnie wtedy odkryłem te różne funkcje, wcielając się w nie przy pracy nad The White Shadow.*

 

 

The White Shadow jest drugim szczęśliwie odnaleziony filmem pochodzącym w kolekcji Jacka Murtagh’a. Pierwszym była, odkryta w 2009r., komedia Johna Ford’a Upstream.

Przedstawiciele archiwum Nowej Zelandii zapewniają, że film zostanie zabezpieczony w przeciągu kolejnych trzech lat i udostępniony szerokiej publiczności. Pierwsza „re-premiera” The White Shadow odbędzie się już 22 września tego roku w Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ Samuel Goldwyn Theater.

 

* fragment wywiadu pochodzi z książki Hitchcock, wydanie z 1985 roku

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 12.08.2011 o 09:57 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności, Ludzie kina, Świat.