Czym są akty?

Dodano: 26.09.2011

Przeglądając przedwojenną prasę filmową, programy kinowe lub jakiekolwiek źródła dotyczące przedwojennych filmów, zwłaszcza niemych, nieraz można trafić na określania typu „komedia w sześciu aktach”, „dziewięcioaktowy dramat” itp. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy czym są akty w filmach.

Początkowo film fabularny był pantomimą, a więc był mocno zakorzeniony w teatrze. Najstarsze filmy były bardzo krótkie – trwały maksymalnie kilka minut. Z czasem, kiedy zaczęły się wydłużać, ich fabułę zaczęto podobnie jak w sztukach teatralnych dzielić na akty, czyli części stanowiące zwarty, wyróżniający się etap akcji. Dłuższe filmy nie mieściły się w jednej puszcze, a więc taśmę trzeba było podzielić na części. Naturalnym wydał się pomysł, by wobec konieczności podziału każdy akt umieszczać na osobnej taśmie.

 

W dzisiejszych czasach, kiedy film odszedł daleko od konwencji teatralnej, jego akcji jest bardziej zwarta, a fabuły nie dzieli się już na akty. Słowo „akt” nadal jest w kinematografii używane, jednak w innym znaczeniu – jako jednostka długości filmu używana głównie w archiwistyce. Aktem nazywamy w uproszczeniu jedną puszkę taśmy filmowej. W jednym akcie mieści się maksymalnie 300 metrów taśmy, czyli ok. 11 minut filmu.

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 26.09.2011 o 10:44 i jest zaszufladkowany do kategorii Historia techniki filmowej.