Powrót „Mani” na ekrany

Dodano: 05.09.2011

Wczoraj w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta premiera odrestaurowanego filmu Mania. Pokaz filmu był zwieńczeniem rocznej pracy naszego zespołu.

Film Mania przez ostatnie dziesięciolecia uznawany był za zaginiony. Wczoraj po 93 latach powrócił na warszawskie ekrany. Po raz pierwszy pojawił się w Warszawie już w grudniu 1918 roku. Był wyświetlany od 7 do 9 grudnia 1918 w kinie Chryzantema, od 28 do 30 grudnia w kinie Zachęta, a następnie od 11 do 13 stycznia 1919 w kinie Trianon – co ciekawe, kino to znajdowało się tuż koło gmachu Filharmonii.

 

Na naszej stronie zamieszczaliśmy już krótkie filmiki pokazujące przebieg prac konserwatorskich i restauracyjnych. W dzisiejszym wpisie opowiemy krótko o pracach filmograficznych, czyli o merytorycznej stronie restauracji.

Materiał, który trafił do Filmoteki Narodowej był niekompletny: brakowało niewielkich fragmentów filmu oraz dziewiętnastu plansz z napisami. W odtworzeniu brakujących napisów niezwykle pomocne były dokumenty niemieckiej cenzury których kopie otrzymaliśmy od berlińskiego Bundesarchiv. Dzięki nim znaliśmy dokładne brzmienie i kolejność wszystkich napisów, pozostało tylko ustalić miejsca, w których powinny się znaleźć. Łatwo zorientować się gdzie mniej więcej powinna być dana plansza, jednak miejsce należy określić z dokładnością co do klatki. Skoro w taśmie brakuje fragmentu z napisem – odpowiedniej lokalizacji tego fragmentu należy szukać tam, gdzie są sklejki. Dzięki temu brakujące plansze udało nam się umiejscowić z niemal stuprocentowym prawdopodobieństwem tam, gdzie pierwotnie się znajdowały.

Kolejną ważną decyzją było ustalenie z jaką prędkością film powinien być odtwarzany. W przypadku Mani odpowiednia okazała się prędkość 16 klatek na sekundę.

Ważną rzeczą było także przywrócenie filmowi jego pierwotnej formy: podziału na pięć aktów. Kopia, która trafiła do Filmoteki była przemontowana: dawne pięć rolek taśmy zostało podzielone i sklejone w trzy dłuższe – prawdopodobnie aby film zajmował mniej miejsca. Wspomniane zapisy niemieckiej cenzury pozwoliły nam przywrócić pięcioaktową budowę filmu.

Przy tej okazji chcielibyśmy także zaanonsować biogramy całej obsady filmu: Arthura SchröderaWernera HollmannaErnsta Wendta. Zamieściliśmy także informacje o ekipie technicznej: reżyserze i operatorze Eugenie Illesie, scenarzyście Hansie Brennercie i scenografie Paulu Lenim. Zapraszamy!

 

więcej o Re-premierze >>>

Tagi:

Ten wpis został opublikowany 05.09.2011 o 14:51 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności, Nitrofilm.