Czy jesteśmy fotogeniczni?

Dodano: 27.10.2011

Niedawno pisaliśmy o prowadzonej w tygodniku „Kino” rubryce Czy jesteśmy fotogeniczni. Dzisiejszy artykuł poświęcimy niektórym „fotogenicznym”, którym dzięki plebiscytowi udało się trafić na ekrany.

Jedną z „gwiazdek” odkrytych przez „Kino” była Ewa Erwicz. Pojawiła się w plebiscycie „Czy jesteśmy fotogeniczni” w numerze 8. z 22 lutego 1931 roku. Niedługo potem wygrała konkurs tygodnika „Kino” na najlepsze zakończenie scenariusza Adama Augustynowicza do filmu Czarny ułan. Nagrodą miała być jedna z ról w tym filmie, jednak jego produkcja dość wcześnie została zaniechana. Wkrótce Ewa Erwicz zagrała epizodyczna rolę kelnerki w filmie Księżna łowicka. Następnie dostała propozycję zagrania obok Iny Benity jednej z głównych ról w kolejnym filmie Augustynowicza Skarb zaginiony, jednak i ten film nie został ukończony. Pierwszą „ukończoną” rolą Ewy Erwicz była XVII-wieczna kasztelanka w krótkometrażowym filmie Stara Warszawa z 1933 roku w reż. Ryszarda Biske. Na szczęście były  kolejne – możemy ją zobaczyć m.in. w Jego ekscelencji subiekcie (1933), Zamarłym echu (1934), czy ABC miłości (1935).

Wielkim odkryciem tygodnika „Kino” był Jerzy Pichelski. Wprawdzie aktor ten już wcześniej miał duże osiągnięcia na scenach teatralnych Poznania, jednak to właśnie za pośrednictwem rubryki „Czy jesteśmy fotogeniczni” trafił do filmu. Jego debiutem była główna rola męska w filmie Szpieg w masce u boku samej Hanki Ordonówny.

Co ciekawe, przez kolejnych pięć lat Pichelski nie pojawiał się na ekranie. Powrócił dopiero w 1938 roku i w przeciągu niespełna dwóch lat zagrał główne role aż w dziesięciu filmach.

 

Z „fotogenicznych” wyłoniona została także Alicja Skwarecka. Jej zdjęcie opublikowano w 1932 roku. Wkrótce potem otrzymała pierwszą i prawdopodobnie jedyną propozycję filmową: statystowała w filmie Jego ekscelencja subiekt.

 

 

 

 

 

 

W 1935 roku w plebiscycie została wyróżniona Renata Radojewska. Wkrótce zaczęła występować w warszawskich kabaretach, po dwóch latach zadebiutowała w filmie Pan redaktor szaleje, a następnie zagrała jeszcze w trzech filmach.

 

Tagi: , , , , , , ,

Ten wpis został opublikowany 27.10.2011 o 14:12 i jest zaszufladkowany do kategorii Ludzie kina.