Podsumowanie
Dodano: 29.11.201128 listopada 2011 w remontowanym aktualnie kinie Iluzjon przy Narbutta w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca zrealizowanego przez Filmotekę Narodową, w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2011, projektu POLSKA GWIAZDA ŚWIATOWEGO KINA POLA NEGRI (MANIA) – TOURNÉE NIEMEGO FILMU Z MUZYKĄ NA ŻYWO.
Podzieliliśmy się wrażeniami z pokazów przez lata uznanego za zaginiony filmu niemego „Mania” (1918) w pięciu stolicach europejskich: Paryżu, Madrycie, Londynie, Kijowie i Berlinie. Opowiedzieliśmy też o specjalnie na tę okazję skomponowanej muzyce maestro Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum oraz procesie skrupulatnej rekonstrukcji cyfrowej filmu w Pracowni Restauracji Taśmy Filmowej w Filmotece Narodowej (w ramach projektu NITROFILM, www.nitrofilm.pl). Wskazaliśmy na międzynarodowy wymiar projektu, polegający na szerokiej współpracy z partnerami, m.in. narodowymi archiwami filmowymi (Deutsche Kinemathek w Berlinie oraz Filmoteca Española w Madrycie), Instytutami Polskimi, Ambasadą Francji w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Mołodist” w Kijowie, prestiżową francuską instytucją kultury – Cité de la Musique, Barbican Centre w Londynie czy berlińskim teatrem Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. Podkreśliliśmy przy tym efekty działań promocyjnych projektu (materiały promocyjne zaprojektowane przez studio graficzne Masmer Center, zwiastuny filmowe, stronę internetową www.maniafilm.pl, portale społecznościowych: Facebook, Twitter, Blip), którymi były: m.in. artykuł w znanym brytyjskim dzienniku opiniotwórczym „The Guardian”, w hiszpańskich – periodyku poświęconemu kinu „Cahier du cinema” i dzienniku „El Pais” oraz emisje telewizyjne na ukraińskich kanałach – audycja na żywo „Weczir z Mykoloju Kniażyckym” w TVI, której gośćmi byli dyrektor Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski i Jerzy Maksymiuk oraz relacja w wiadomościach na kanale STB, itp.
Film z początków kariery polskiej gwiazdy światowego kina – Poli Negri – „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) po blisko stu latach powrócił na ekrany kin. W sumie, z re-premierą „Mani” w Filharmonii Narodowej w Warszawie, obejrzało go blisko trzy tysiące widzów. Projekt Filmoteki Narodowej miał na celu promocję rodzimej kultury i polskich twórców poprzez oryginalną formułę wydarzenia artystycznego – pokaz zrekonstruowanego cyfrowo z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii (4K) filmu z towarzyszeniem oryginalnej muzyki.
Mówiąc o kultowej aktorce, przywołaliśmy kultowe warszawskie kino Iluzjon, które od kilku miesięcy jest intensywnie remontowane. Dyrektor Filmoteki Narodowej – Tadeusz Kowalski podkreślił, że remont gmachu kina był absolutnie konieczny. „Mamy już pewność, także finansową, że finał remontu Kina Iluzjon nastąpi w przyszłym roku” – zapewnił.
Informacje o projekcie, filmie „Mania”, Poli Negri, muzyce Jerzego Maksymiuka oraz pokazach w poszczególnych miastach znajdują się na dedykowanej projektowi stronie internetowej: www.maniafilm.pl.