Pan Tadeusz

Dodano: 30.01.2012

Pełną parą ruszyły prace nad filmem Pan Tadeusz. Przy tej okazji opowiemy o przebiegu prac rekonstrukcyjnych już w postaci cyfrowej.

Do naszych czasów dotrwały trzy kopie Pana Tadeusza, o których dokładniej napiszemy w osobnym wpisie. Każda kopia jest zniszczona i niekompletna, ale każda zawiera fragmenty, które nie występują w żadnej z pozostałych, dzięki czemu można w znacznym stopniu uzupełniać braki. Szacujemy, że po pełnej rekonstrukcji i dokonaniu wszelkich możliwych uzupełnień Pan Tadeusz będzie trwał nieco ponad 100 minut!

W pierwszej kolejności rekonstrukcji poddajemy właśnie te unikalne fragmenty, niepowtarzające się w żadnej innej kopii. W drugim etapie będziemy pracować z fragmentami zachowanymi w dwóch lub trzech kopiach: porównywać każde ujęcie i wybierać materiał najlepszy pod względem jakości obrazu, stopnia zniszczeń i kompletności. Kiedy wybierzemy już najlepszą wersję, będziemy (oczywiście o ile będzie to możliwe) uzupełniać każdy ubytek odpowiednimi fragmentami, a nawet pojedynczymi klatkami z pozostałych kopii. Kiedy materiały będą już kompletne, zostaną także poddane rekonstrukcji obrazu.

Jedna kopia została już w całości zeskanowana, a fragmenty unikalne zostały już zrekonstruowane. Obecnie skanujemy już trzeci akt drugiej kopii, a unikalne fragmenty z aktu pierwszego trafiły do pracowni rekonstrukcji cyfrowej. W pracowni manualnej ostatnie fragmenty trzeciej kopii są poddawane konserwacji i przygotowywane do skanowania.

Tagi:

Ten wpis został opublikowany 30.01.2012 o 07:42 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności, Nitrofilm.