Pan Tadeusz – II kopia

Dodano: 20.02.2012

Dziś napiszemy parę słów o drugiej kopii Pana Tadeusza.

Jest to oryginalna barwiona taśma nitro. Do Filmoteki trafiła w 1955 roku ze zbiorów Szkoły Filmowej w Łodzi. Składa się z czterech rolek taśmy, łącznie ma 1218 metrów, co przy dzisiejszych standardach prędkości odtwarzania daje ok. 43 minut. To właśnie ten materiał (oczywiście skopiowany na bezpieczną taśmę) niektórzy z Was mogli widzieć w kinach czy telewizji.

Zawiera fragment inwokacji, część powrotu Tadeusza do Soplicowa, kolację na zamku, opowieści księdza Robaka w karczmie, obszerne fragmenty polowania, kłótnię w karczmie, fragmenty sceny, w której Robak demaskuje się przed Sędzią, rozmowę Tadeusza z Sędzią o Zosi, krótki fragment zajazdu, spowiedź Jacka Soplicy i jego śmierć, przyjazd wojsk generała Dąbrowskiego do Soplicowa, przygotowania do kolacji, oświadczyny i zaręczyny Tadeusza i Zosi, prawie cały koncert Jankiela i poloneza.

Około jedna trzecia tego nośnika to materiały unikalne, które nie występują w żadnej z pozostałych dwóch kopii filmu. Całość tego nośnika została już zeskanowana. Oto niektóre z ujęć:

Hrabia i Gerwazy przed zamkiem.

Robak w karczmie opowiada o Napoleonie.

Legiony generała Dąbrowskiego.

Opowieść Wojskiego o kometach. Słuchają Telimena, Tadeusz, podkomorzy, rejent i Zosia.

Śmierć księdza Robaka.

Zaręczyny Tadeusza i Zosi.

Polonez. Z przodu generał Dąbrowski, Zosia i podkomorzy.

 

Tagi:

Ten wpis został opublikowany 20.02.2012 o 20:56 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.
26.02.2012 dodano przez:

Z niecierpliwością oczekuję na to, aby obejrzeć ten film i pozostałe ( z bazy filmów) z okresu przedwojennego. Część pamiętam z dzieciństwa – były świetne pod względem treści i humoru. Cieszę się, że będę mogła do nich powrócić, no i oczywiście, że filmy te przetrwały i odnowione znów ujrzą światło dzienne. Serdecznie pozdrawiam, życząc samych sukcesów podczas realizacji projektu. :)