Piosenki w pierwszych polskich filmach dźwiękowych

Dodano: 11.06.2012

Dziś rozwiejemy część wątpliwości dotyczących udziału śpiewaków i wokalistów w pierwszych polskich filmach dźwiękowych, tzn. tych pochodzących z lat 1930-1931. Przedwojenne kino na ogół kojarzy się z komediami muzycznymi, w których bohaterowie często śpiewają i tańczą, a wykonywane przez nich piosenki są integralną częścią fabuły. Nie zawsze tak było. W początkowym okresie piosenka była jedynie elementem ilustracji muzycznej. Wykonanie piosenki nie miało nic wspólnego z akcją filmu i jego bohaterami. Często wykonywana była przez artystę, który w danym filmie nie grał.

W wielu źródłach (np. w programach kinowych) czytamy, że Chór Dana wystąpił w filmach Niebezpieczny Romans (1930) czy Dziesięciu z Pawiaka (1931). Faktycznie Chór Dana nie grał w tych filmach i nie pojawił się na ekranie, a jedynie brał udział w ich udźwiękowieniu. W powyższych filmach nie zobaczymy znanego zespołu wokalnego, możemy go natomiast usłyszeć.

Podobnie z filmem Straszna noc: wiemy, że w obsadzie figuruje Maria Modzelewska, jednak w nim nie grała, tzn. nie pojawiła się na ekranie. Film powstał w okresie, gdy Maria Modzelewska zaczęła święcić triumfy jako pieśniarka. Jej rola w Strasznej nocy ogranicza się do wykonania jednej z piosenek.

Niektóre piosenki były jednak wykonywane przez artystów faktycznie grających w danym filmie. I tak np. w filmie Niebezpieczny romans w skład ilustracji muzycznej wchodziły piosenki Sztajerek kucharski w wykonaniu Zuli PogorzelskiejAdolfa Dymszy oraz Wujek Sam ma kozią bródkę w wykonaniu Kazimierza Krukowskiego. Jedną z piosenek śpiewała nawet niemiecka gwiazda Betty Amann i to po polsku! Nie oznacza to jednak, że piosenki te wykonywane były przez bohaterów filmu i stanowiły część fabuły. Były tylko częścią ilustracji muzycznej, słychać je było w tle, a zbieżność widzianej na ekranie postaci i piosenki wykonywanej przez tego samego artystę była jedynie „przypadkowa”.

 

Nieraz zdarzało się (dziś już jest to powszechne), że piosenka w filmie pojawiała się tylko jako melodia w tle, a jako piosenka (tzn. z tekstem) ukazywała się dopiero w wydaniach nutowych i na płytach gramofonowych. Piosenka marynarska z filmu Wiatr od morza (1930), Żołnierze z filmu Dziesięciu z Pawiaka(1931), Gdy szczęście podaje ci dłońPanienki z Poste-Restante (1935), Łut szczęściaDoktora Murka (1939), JoannaCzarnych diamentów (1939) - to tylko niektóre piosenki, które w filmach nie zostały zaśpiewane.

W 1932 roku pojawiły się pierwsze polskie filmy, w których śpiewali bohaterowie, a piosenka wpleciona była w fabułę, ale… to już osobna historia.

 

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 11.06.2012 o 12:09 i jest zaszufladkowany do kategorii Historia techniki filmowej.
12.06.2012 dodano przez:

No i wszystko jasne! Kiedyś oglądałem „Niebezpieczny romans” i właśnie dziwiło mnie, że Chóru Dana jakoś nigdzie nie było…

12.06.2012 dodano przez:

To film „Straszna noc” jednak się zachował? Nigdy go nie widziałem!

13.06.2012 dodano przez:

Ale za to w „Wacusiu” Chór Dana i widać i słychać :)

17.06.2012 dodano przez:

A rosyjscy zolnierze, ktorzy śpiewaja w „Dodku na froncie” to tez Chór Dana? Jesli tak, to powinien tam byc Mietek Fogg, ale zaden z nich to chyba nie on

18.06.2012 dodano przez:

Tak, to Chór Dana i jest wśród nich Mieczysław Fogg – śpiewa sam początek piosenki, zaraz za nim śpiewa Tadeusz Bogdanowicz. Ciężko ich rozpoznać, bo są mocno ucharakteryzowani. Osoba oparta o słup (po lewej) to najprawdopodobniej jakiś statysta, na prawo od słupa siedzi Tadeusz Bogdanowicz, a na dole siedzą kolejno Adam Wysocki, Tadeusz Jasłowski i właśnie Mieczysław Fogg.

21.06.2012 dodano przez:

A dlaczego na http://www.nitrofilm.pl nie ma Chóru Dana?

22.06.2012 dodano przez:

Na naszej stronie publikujemy (niestety) tylko materiały dotyczące filmów objętych projektem Nitro. Chór Dana w żadnym z nich nie wystąpił, więc na stronie rzeczywiście go nie ma, ale postaramy się to nadrobić na blogu :)

12.06.2013 dodano przez:

Flaczek gdzie oglądałeś „Niebezpieczny Romans”

28.06.2013 dodano przez:

czy w filmie „Bolek i Lolek ” była śpiewana jakaś piosenka

28.06.2013 dodano przez:

Tak, prawdopodobnie nawet dwie. Jesienią 1936 roku na płytach gramofonowych okazały się dwie piosenki z tego filmu („A mnie w to graj” i „Oh l’amour”). Pierwsza z pewnością była śpiewana i to przez Adolfa Dymszę w duecie z… Adolfem Dymszą – fragmencik tej piosenki zachował się w zwiastunie (kiedyś widziałem go w telewizji). Czy druga także była w filmie śpiewana – tego nie jestem pewien.

30.06.2013 dodano przez:

Czy w filmie „30 Karatów Szczęścia” była śpiewana jakaś piosenka?. Czemu nie ma go na liście filmów zaginionych?.
Czy ”Niebezpieczny romans” będzie digitalizowany?. Czy w filmie „Kocha , Lubi , Szanuje” była jakaś piosenka i czy będzie digitalizowany? . Czy „Dziesięciu z Pawiaka” będzie objęty projektem i czy była tam jakaś piosenka?.

01.07.2013 dodano przez:

Z „30 karatów szczęścia” pochodzi slowfox „Hokus-pokus”. Czy był w filmie śpiewany – nie mam pewności.
„Kocha, lubi, szanuje” już jest zdigitalizowany. Śpiewane było w nim wiele piosenek: „Kryzys” (wyk. Wł. Walter, L. Halama, Z. Pogorzelska i chyba E. Bodo), „Kocha, lubi, szanuje” (wyk. E. Bodo, a za drugim razem Bodo w duecie z Halamą), „O, Alaska” (wyk. E. Bodo i to w języku angielskim!), oraz jeszcze jedna piosenka w wykonaniu Lody Halamy, której tytułu nie znam (a tekstu prawie nie pamiętam). To chyba wszystko :)
O piosenkach z „Dziesięciu z Pawiaka” napisałem w innym komentarzu do artykułu o Chórze Dana.
Kilka razy już pisałem, że niestety nie wiem czy, kiedy i które filmy będą cyfryzowane. Wszystko rozbija się o fundusze. Jeśli znajdą się sponsorzy możemy zaczynać choćby od jutra :)

03.07.2013 dodano przez:

Czy w filmach pt.
„Janko Muzykant”
„Moralność Pani Dulskiej”
”Bezimienni Bohaterowie ”
były w tych filmach jakieś piosenki

04.07.2013 dodano przez:

Piosenki były, ale trudno stwierdzić czy w filmie zostały zaśpiewane, czy pojawiły się tylko jako melodie w ilustracji muzycznej.
Nie trafiłem na żadne informacje o piosenkach z „Janka Muzykanta”.
Z „Bezimiennych Bohaterów” pochodzi piosenka „Kocham” (Ta sama, którą na balu wykonuje prezesowa Porecka w „Jego ekscelencji subiekcie”). W zachowanym fragmencie filmu jest tylko jej melodia, bez tekstu. Na płytach ukazał się także marsz „Bezimienni bohaterowie”, który najprawdopodobniej też był tylko ilustracją muzyczną.
Z „Moralności pani Dulskiej” pochodzi piosenka „Hanka”, o której pisałem w artykule „Pierwsze piosenki filmowe”. Poza tym w ilustracji muzycznej wykorzystano też „Kołysankę”, bluesa „Wiosenna noc” i walca Caton z opery „Casanova” – wszystkie skomponowane przez Ludomira Różyckiego.

04.07.2013 dodano przez:

Czy w filmie Puszcza była jakaś piosenka

04.07.2013 dodano przez:

Czy w filmie Parada Rezerwistów była jakaś piosenka i czy zwiastun będzie poddany rekonstrukcji

05.07.2013 dodano przez:

Tak, była piosenka „Wrócisz”. Ją także można usłyszeć na śpiewaczym popisie na balu u Poreckich w „Jego ekscelencji subiekcie” – w momencie kiedy panowie są już przy bufecie i wchodzą kolejne osoby zza otwieranych drzwi słychać fragmenty właśnie tego tanga.

05.07.2013 dodano przez:

Tak, była w nim m.in. dość znana piosenka „Barbara”. W naszym Repozytorium Cyfrowym można jej posłuchać w wykonaniu Chóru Dana. Dotarłem też do informacji o piosenkach „Wiem, żem piękny”, „Oj niedobrze” oraz walcu „Już wiem”. Płytowe nagranie tej ostatniej jest na YouTubie w wykonaniu orkiestry tanecznej Henryka Golda z refrenem Toli Mankiewiczówny (uwaga błędny opis! To nie jest nagranie Syreny-Record, lecz Columbii!).

Jeśli chodzi o zwiastun – nie planujemy jego rekonstrukcji. Nasza pracownia zajmuje się tymi materiałami, które zachowały się na taśmie nitro, a ten zwiastun mamy już tylko na późniejszej kopii na aceto. Cyfryzacją takich materiałów zajmuje się Repozytorium Cyfrowe, ale z tego co wiem w pierwszej kolejności zajmują się Polskimi Kronikami Filmowymi i przedwojennymi Kronikami Polskiej Agencji Telegraficznej.

17.07.2013 dodano przez:

W których filmach było więcej niż jedna piosenka?

17.07.2013 dodano przez:

Praktycznie we wszystkich komediach muzycznych. W innych filmach piosenki pojawiały się dużo rzadziej (jedna lub wcale), ale czasem zdarzało się, że w melodramacie (np. we Wrzosie) były dwie.

17.07.2013 dodano przez:

Podaj mi przykładową komedię muzyczną , w której były piosenki?.

17.07.2013 dodano przez:

Na przykład „Pani minister tańczy” lub „Ada, to nie wypada”.