Pan Tadeusz: Re-Premiera

Dodano: 30.10.2012

Po długich miesiącach ciężkiej pracy całego zespołu NITROfilmu udało się! Chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na re-premierę Pana Tadeusza – pierwszej filmowej adaptacji epopei narodowej Adama Mickiewicza w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Seans odbędzie się z muzyką na żywo Tadeusza Woźniaka w odremontowanym kinie Iluzjon, od teraz również Muzeum Sztuki Filmowej.

Wydarzeniu towarzyszyć będą:

10 listopada:

WARSZTATY FILMOWE, przeznaczone dla miłośników kina, szczególnie przedwojennego oraz tych wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o kulisach realizacji pierwszej filmowej wersji epopei narodowej Adama Mickiewicza.

W programie:

  • wykłady z elementami multimedialnymi, m.in. o: kostiumach na planie „Pana Tadeusza” (prof. Anna Rudzka, Ewa Hevelke), tajnikach cyfrowej rekonstrukcji dźwięku (Michał Pieńkowski, Jakub Stadnik), komponowaniu muzyki do filmu (Tadeusz Woźniak), realizacji zdjęć na Nowogrodczyźnie (Joanna Puchalska), powstaniu słynnych pikseli Agaty Dębickiej, opartych na oryginalnych fotosach z filmu oraz „Pan Tadeusz” okiem prof. Jerzego Bralczyka.
  • pokazy przedwojennych filmów dźwiękowych

1. „ABC miłości” (reż. Michał Waszyński, 1935)

Zwariowana komedia z niezapomnianym Adolfem Dymszą w roli głównej. Co ciekawe, parę głównych bohaterów grają… czteroletnia dziewczynka oraz… pies!

2. „Ada to nie wypada”  (reż. Konrad Tom, 1936)

Arcyzabawna komedia muzyczna z plejadą najświetniejszych komików w rolach głównych, pełna przezabawnych dialogów i przebojowych piosenek.

3. „Fredek uszczęśliwia świat” (reż. Zbigniew Ziembiński, 1936)

Komedia muzyczna zdecydowanie odbiegająca od ówczesnych szablonów fabuły
i powszechnych typów bohaterów, pełna dowcipnych gagów i dobrej muzyki.

4. „Ludzie Wisły” (reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki, 1938)

Interesujący przykład odejścia od modnych ówcześnie dramatów salonowych. Realistycznie ukazuje brutalne realia niezamożnej ludności robotniczej. Wielkim atutem filmu są unikatowe plenery wiślane, kręcone m.in. w Płocku i Toruniu.

11 listopada:

Drugi dzień WARSZTATÓW FILMOWYCH, zaplanowany z myślą o dzieciach. Zapraszamy najmłodszych na zajęcia „Soplicowo – fotomontaż”. Dzieci będą miały okazję stworzyć autorskie historie wokół postaci i wydarzeń z „Pana Tadeusza”, wykorzystując kadry do filmu z 1928 roku. Z prac powstanie animacja, którą podziwiać będziemy na dużym ekranie!

W programie również animacje dla dzieci, m.in.: rowerowe szaleństwa Bolka i Lolka, legendarny odcinek Reksia, w którym zajrzymy do wnętrza budy sympatycznego pieska, film, w którym mała Agnisia zapyta, w imieniu dużych i małych, jak działa telewizja, a odpowiedzi udzieli niezastąpiony mistrz absurdalnego humoru – Julian Józef Antonisz.

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat.

Rarejestracja i szczegółowy program na: www.pantadeusz1928.pl

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

11 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się drugi uroczysty pokaz „Pana Tadeusza” (reż. Ryszard Ordyński, 1928) z muzyką na żywo Tadeusza Woźniaka.

Zaproszenia na pokaz będzie można zdobyć w konkursach organizowanych wraz z naszymi patronami – Polskim Radiem oraz Filmwebem, na Facebooku i podczas warsztatów.

 

A tak o Panu Tadeuszu pisano w programie do filmu wydanym w 1928:

Pan Tadeusz! …Niemasz takich ust w całej Polsce, któreby nie wymówiły tej nazwy, niemasz takich oczu, któreby w zachwyceniu nie pogrążały się w tłumie postaci, wyczarowanych przez karty epopei mickiewiczowskiej, i nie tonęły potem olśnione w drogiem, nadmiemieńskiem, niespokojnym niebie wieszcza (…) Dlatego też trzeba było, by „Pan Tadeusz”, żyjący w naszych sercach, ożył także dla naszych oczu…

Poniżej, na zachętę kilka stron…

Program pochodzi ze strony Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej

Tagi: , , , , , , , ,

Ten wpis został opublikowany 30.10.2012 o 11:21 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności, Nitrofilm.