Niezwykłe znalezisko

Dodano: 04.02.2013

Mamy dobrą wiadomość dla wielbicieli dawnych filmów. Niedawno w Holandii dzięki portalowi www.lost-films.eu udało się odnaleźć i zidentyfikować fragment polskiego filmu Iwonka z 1925 roku w reżyserii Emila Chaberskiego z Jadwigą Smosarską w roli tytułowej.

 

Kilka dni temu materiał przyjechał do Warszawy. Rzeczywiście: to ten film! Rozpoznaliśmy twarze aktorów grających główne role: Marii Gorczyńskiej, Leona Łuszczewskiego i Mieczysława Frenkla. Przepraszamy za kiepską jakość zdjęć, ale dziś rano miał miejsce dopiero pierwszy przegląd nowego znaleziska. Lepsze na pewno zamieścimy już wkrótce!

 

Odnaleziony materiał to oryginalna wirażowana taśma nitro z wstawionymi napisami w języku holenderskim. Niestety jest niekompletny: składa się z trzech fragmentów o łącznej długości 326 metrów, co przy 16 klatkach na sekundę daje ok. 20 minut filmu. Pierwszy fragment, najdłuższy, mający 200 metrów zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Taśma jest bardzo ładnie barwiona na żółto, a ostatnich kilka scen na pomarańczowo.

 

Kolejny, liczący 122 metry, niestety jest dużo gorszy. Wprawdzie sama taśma ma się raczej dobrze (tylko kilka rozerwań i ubytków), jednak zapisany na niej obraz jest bardzo zniszczony. Widać, że taśma była kiedyś zalana, przez co obraz jest miejscami zupełnie rozmyty. Także zielony wiraż uległ degradacji i na prawie całej długości taśmy widoczne są zielone plamy i zacieki.

 

Trzeci fragment, barwiony na różowo, liczy około czterech metrów i także jest bardzo zniszczony, a obraz mocno rozmyty.

Tagi: , ,

Ten wpis został opublikowany 04.02.2013 o 23:07 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.
05.02.2013 dodano przez:

Niesamowite znalezisko. Czyli wszystko jest możliwe :) .

06.02.2013 dodano przez:

Kiedy będą przedstawione na światło dzienne ocalałe fragmenty?
Czy ocalały sceny z Józefem Węgrzynem, Mirą Zimińską czy Marią Modzelewską?

06.02.2013 dodano przez:

Super! To film dzięki któremu J. Smosarska została wielką gwiazdą polskiego filmu. Zdjęcia kręcono we Lwowie wywołując duże zbiegowisko gapiów o czym informowała prasa. Polecam książkę prof. Hendrykowskiej o Smosarskiej.

11.02.2013 dodano przez:

Niestety, żadnej z tych osób nie wypatrzyliśmy.
Na publikację tego znaleziska trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. Do końca trwania projektu Nitrofilm (czyli do sierpnia tego roku) pracownia konserwacji taśmy nitro oraz skaner są zajęte filmami z projektu. Kiedy tylko zakończymy projekt, weźmiemy się za kolejne filmy, przede wszystkim za ostatnie wielkie znaleziska: Bitwę pod Racławicami oraz Iwonkę.

11.02.2013 dodano przez:

No to czekamy z niecierpliwością!

12.02.2013 dodano przez:

Czy Tajemnica pokoju nr 100 również będzie wzięta na warsztat po zakończeniu projektu ?

Czyli taśmą z filmem o Kościuszce bliżej do „Bitwy….” niż do „Kościuszko pod…” ?

„Bitwie..” oraz „Iwonce” przydałyby się kolejne znaleziska…

24.02.2013 dodano przez:

cudowna wiadomość :D

05.03.2013 dodano przez:

„Tajemnicą pokoju numer 100″ raczej nie będziemy się zajmować. Przede wszystkim – nie mamy oryginalnej taśmy nitro. W tej chwili najważniejsze jest dla nas ratowanie taśm nitro jak najszybciej, póki jeszcze jest co ratować. Poza tym film został poddany pracom rekonstruktorskim już kilka lat temu: dorobiono m.in. polskie napisy (bo zachowała się jedynie wersja zagraniczna) oraz dodano plansze wyjaśniające (w filmie brakuje pierwszego aktu).

Film o Kościuszce to zdecydowanie „Bitwa pod Racławicami”. Owszem wykorzystano tam materiały z „Kościuszki pod Racławicami” z 1913 roku, ale to, co zachowało się do naszych czasów, to wersja przerobiona i wyświetlana pod zmienionym tytułem. To ciekawy przypadek: niby jedne z najstarszych polskich scen fabularnych, ale jednak w późniejszym opracowaniu.

10.03.2013 dodano przez:

Witam,
dziękuje za wyczerpującą odpowiedź :)
Mam jeszcze jedno pytanie czy i kiedy podzielicie się informacją , jakimi dokładnie filmami będziecie się zajmować po zakończeniu projektu a może projekt zostanie przedłużony ?
Może kolejny film ma szanse na pełną rekonstrukcje ?

PS. moglibyście znaleźć w końcu „Gwiaździstą eskadrę”:)

26.03.2013 dodano przez:

Świetnie, teraz pora na kolejne filmy. Ja osobiście czekam na „Arabellę” (1917) – jej fragment wklejono w 1939 do filmu „O czym się nie mówi”, więc musi gdzieś być, a z zagranicznych filmów – na „When It Was Dark” (Wielka Brytania 1919).

26.03.2013 dodano przez:

To prawda, fragmencik Arabelli został tam wykorzystany. Dopóki nie znajdzie się reszta, musi nam wystarzyć ten urywek. Można spróbować zeskanować ten fragment O czym się nie mówi i spróbować „wydłubać” Arabellę. Sam jestem ciekaw co by z tego wyszło.
Ja już od dobrych kilku lat czekam, aż odnajdzie się Żołnierz królowej Madagaskaru.

21.04.2013 dodano przez:

Fantastycznie, bardzo się cieszę.Kiedy będzie można obejrzeć ocalałe fragmenty?

24.04.2013 dodano przez:

Niestety to trochę potrwa.
Do końca trwania projektu Nitrofilm pracownia konserwacji i skaner są zajęte filmami z projektu. Jak tylko skończymy projekt, weźmiemy się za ostatnie znaleziska (m.in. „Bitwę pod Racławicami” i właśnie „Iwonkę”) oraz za kolejne filmy.

02.05.2013 dodano przez:

Mam nadzieję , że znajdzie się Gwiaździsta Eskadra twierdze , że ten film w Rosji jest ponieważ wchodziłem na http smotreti online

07.06.2013 dodano przez:

Miszol weź ekipę jedźcie do Rosji i przeszukajcie ją , bo tam być może jest Gwiaździsta Eskadra

12.06.2013 dodano przez:

jakie filmy poza tym znaleźliście w archiwum Gosfilmofondu

13.06.2013 dodano przez:

Oj, z Moskwy przyjechało całkiem sporo filmów. Wymienię kilka najnowszych zdobyczy: bodajże w 2002 roku Rosjanie przekazali nam „Płomienne serca” i jeden akt „Małego marynarza” (oba to jedyne kopie w naszych zbiorach), poza tym w 2004 dali nam drugą kopię „ABC miłości” (pisałem o tym materiale w osobnym artykule), jeden akt „Pawła i Gawła” (także objęty naszym projektem) i kilka przedwojennych reklam.
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat wymiana filmów z Rosjanami była dość obfita. Z Gosfilmofondu pochodzi m.in. pierwsza (ta powszechnie znana) kopia „ABC miłości”.

13.06.2013 dodano przez:

Interesuje mnie sprawa tych reklam. Znam tylko dwie reklama Fiata 508 i reklama zapalaczy do drewna. Jakie tytuły przywieźliście ?

Pozdrawiam

14.06.2013 dodano przez:

ile macie ” Małego Marynarza ” i czy będzie objęty projektem Nitrofilm

15.06.2013 dodano przez:

Zachował się 1 akt, czyli maksymalnie 10 minut filmu. Nie będzie objęty Nitrofilmem, bo nie ma takiej potrzeby. Projekt Nitrofilm zajmuje się przede wszystkim dwoma rzeczami:
- konserwacją i zabezpieczeniem taśm nitro, które narażone są na degradację i bezpowrotna utratę („Mały marynarz” to w miarę nowa kopia wykonana na taśmie bezpiecznej, nie mamy oryginały nitro i nie wiemy czy w Rosji się zachował)
- składaniem filmów zachowanych w kilku kopiach w jak najpełniejszą wersję („Mały marynarz” to jedyna kopia, więc nie byłoby czym jej uzupełnić).
Tak więc „Mały marynarz” jest bezpieczny i właściwie gotów go pokazywania.

15.06.2013 dodano przez:

Co dokładnie przyjechało wtedy z Gosfilmofondu – nie pamiętam. W każdym razie przedwojennych reklam mamy w swoich zbiorach kilkadziesiąt. Kiedyś reklamy i zwiastuny pokazywane były przed seansami na Święcie Niemego Kina.
Reklama Fiata 508 ma tytuł „Ja mam, ty masz, on będzie miał” i jest z 1932 roku. Dostaliśmy ją parę lat temu z Włoch, ale niestety mamy tylko kopię cyfrową i to kiepskiej jakości. Przydałaby się oryginalna taśma, bo dźwięk jest w fatalnym stanie i wymaga rekonstrukcji.

15.06.2013 dodano przez:

skoro Miszol reklama Fiata 508 wymaga rekonstrukcji to czemu nie możecie nie digitalizujecie jej i co z Włoch przyjechało

16.06.2013 dodano przez:

Nie digitalizujemy, bo nie mamy czego digitalizować. Digitalizacja to przeniesienie danych z postaci analogowej do cyfrowej (z ang. digital). Film „Ja mam, ty masz, on będzie miał” dostaliśmy tylko na płycie DVD, a więc już w postaci cyfrowej.
Jest to bardzo marny materiał, w małej rozdzielczości, dodatkowo dźwięk jest źle skopiowany. Żeby porządna rekonstrukcja miała sens, musielibyśmy mieć taśmę. Pertraktujemy z Włochami, może uda się ją zdobyć.

20.06.2013 dodano przez:

z Mosfilmu co przyjechało

18.07.2013 dodano przez:

czy o każdych odkryciach nawet tych najmniejszych będziecie nas informować?

19.07.2013 dodano przez:

Oczywiście! Po to jestem :)

24.11.2013 dodano przez:

Nie widzę na ich stronie „Iwonki” na liście rozpoznanych, czy chodzi o tę pozycję?
https://www.lost-films.eu/identify/show/id/4465

24.11.2013 dodano przez:

Tak, to właśnie to. Nie wiem dlaczego jeszcze nie zostało zaktualizowane…

25.11.2013 dodano przez:

Strona Lost-Films pozostawia wiele do życzenia , co prawda dzięki niej odnalazła się „Iwonka” ale nic nie aktualizują i nowych pozycji też brakuje do rozpoznania, chyba że trzeba się tam zarejestrować.

18.04.2017 dodano przez:

„Arabella” jest na YouTube. Do jej wycięcia wystarczyła edycja w Sony Vegas.
https://www.youtube.com/watch?v=pCiy7h4XmFM