Niezwykłe znalezisko

Dodano: 04.02.2013

Mamy dobrą wiadomość dla wielbicieli dawnych filmów. Niedawno w Holandii dzięki portalowi www.lost-films.eu udało się odnaleźć i zidentyfikować fragment polskiego filmu Iwonka z 1925 roku w reżyserii Emila Chaberskiego z Jadwigą Smosarską w roli tytułowej.

 

Kilka dni temu materiał przyjechał do Warszawy. Rzeczywiście: to ten film! Rozpoznaliśmy twarze aktorów grających główne role: Marii Gorczyńskiej, Leona Łuszczewskiego i Mieczysława Frenkla. Przepraszamy za kiepską jakość zdjęć, ale dziś rano miał miejsce dopiero pierwszy przegląd nowego znaleziska. Lepsze na pewno zamieścimy już wkrótce!

 

Odnaleziony materiał to oryginalna wirażowana taśma nitro z wstawionymi napisami w języku holenderskim. Niestety jest niekompletny: składa się z trzech fragmentów o łącznej długości 326 metrów, co przy 16 klatkach na sekundę daje ok. 20 minut filmu. Pierwszy fragment, najdłuższy, mający 200 metrów zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Taśma jest bardzo ładnie barwiona na żółto, a ostatnich kilka scen na pomarańczowo.

 

Kolejny, liczący 122 metry, niestety jest dużo gorszy. Wprawdzie sama taśma ma się raczej dobrze (tylko kilka rozerwań i ubytków), jednak zapisany na niej obraz jest bardzo zniszczony. Widać, że taśma była kiedyś zalana, przez co obraz jest miejscami zupełnie rozmyty. Także zielony wiraż uległ degradacji i na prawie całej długości taśmy widoczne są zielone plamy i zacieki.

 

Trzeci fragment, barwiony na różowo, liczy około czterech metrów i także jest bardzo zniszczony, a obraz mocno rozmyty.

Tagi: , ,

Ten wpis został opublikowany 04.02.2013 o 23:07 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.