Sportowiec mimo woli – ciekawostka

Dodano: 07.05.2013

Niedawno pisaliśmy o zachowanych kopiach filmu Sportowiec mimo woli. Dziś obiecana ciekawostka dotycząca tej wersji, którą znacie z kin czy telewizji.

Po wnikliwej analizie okazało się, że nie jest to oryginał. Jest to kopia przeznaczona na amerykański rynek polonijny, przemontowana i wprowadzona na ekrany ok. 1947 roku. Najprawdopodobniej wyglądało to tak, że w latach czterdziestych w Stanach Zjednoczonych znalazła się niekompletna kopia filmu. Zachowane fragmenty zostały przemontowane i uzupełnione. Może niektórzy z Was zwrócili uwagę, że w scenie, kiedy wszyscy jadą pociągiem do Zakopanego i śpiewają piosenkę, pojawia się kilka plenerów i ujęcia sportów zimowych pochodzące z filmu Adama Krzeptowskiego Biały ślad z 1932 roku. Ciężko stwierdzić, czy pierwotnie te ujęcia się tu znajdowały. Muzyka czołówki została wykopiowana z filmu (ze sceny, kiedy wszyscy wjeżdżają kolejką linową na Kasprowy Wierch), co w polskich filmach raczej nie miewało miejsca. Zakończenie filmu też przypuszczalnie zostało przemontowane. W filmie są także dwie plansze: „ZAKOPANE” i „HOTEL BRISTOL” – prawdopodobnie też nie są oryginalne.

 

Dlaczego sądzimy, że film przemontowano właśnie w latach czterdziestych? Naprowadziła nas na to czołówka filmu: ma zmieniony tytuł (Romans w Zakopanem) i bardzo różni się od czołówek innych filmów z tych lat. W Polsce czołówki filmów wyglądały inaczej, natomiast ta czołówka jest w stylu czołówek filmów amerykańskich właśnie z końca lat czterdziestych.

Cenną wskazówką okazał się także zwiastun do filmu. Jego charakter, układ i krój czcionki nie budzą wątpliwości: z całą pewnością jest to zwiastun właśnie do tej amerykańskiej wersji. Na jednej z plansz czytamy:

 

Amerykańska kopia Sportowca mimo woli wykonana jest na taśmie Kodak, oznaczenia i numery seryjne na krawędzi taśmy świadczą, że sama taśma została wyprodukowana w 1927 lub 1947 roku – a więc wszystko się zgadza.

 

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 07.05.2013 o 22:20 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.