Zew morza – nowe fotosy

Dodano: 10.06.2013

Niedawno na naszej stronie zamieściliśmy nowe materiały ikonograficzne do filmu Zew morza pochodzące z serwisu Fototeka.

Ciekawe są oryginalne przedwojenne pocztówki ze scenami z filmu. Oto niektóre z nich, oraz odpowiadające im klatki z taśmy filmowej:

 

 

Najciekawsze jednak są werki, czyli zdjęcia z planu pokazujące pracę filmowców podczas kręcenia filmu. Do polskich filmów przedwojennych zachowało się bardzo mało werków. Większość z nich pochodzi z albumu Feliksa Matuszelańskiego, który był pomocnikiem operatora m.in. przy realizacji Zwu morza. W albumie Matuszelańskiego znalazło się też kilka pozowanych fotografii osób z obsady filmu.

Więcej fotosów i werków na naszej stronie i w Fototece.

 

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 10.06.2013 o 17:44 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.
13.06.2013 dodano przez:

Wow

15.06.2013 dodano przez:

Robi wrażenie…

15.06.2013 dodano przez:

Pierwsza werka, jak rozumiem, jest fotosem z planu, przechowywanym w archiwum Filmoteki Narodowej. Natomiast czy druga werka pochodzi z taśmy filmowej? Czy fotosy z planu często były utrwalane na taśmie filmowej?

16.06.2013 dodano przez:

Tak, druga ilustracja to już nie werk, tylko klatka z filmu pokazująca tę samą scenę „z drugiej strony kamery”.
Werki i fotosy to tylko zdjęcia, robione aparatem fotograficznym, więc zapisywane były po prostu na kliszy fotograficznej. Fotosy służyły przede wszystkim reklamie: wykorzystywano je potem do programów kinowych, plakatów, artykułów prasowych, czasem wydawano je na pocztówkach itd – i tak jest do dziś. Tak więc fotos to jakby osobny byt, niezależny od samego filmu i na taśmie filmowej go nie uwieczniano.