Córka generała Pankratowa

Dodano: 29.07.2013

Dziś przedstawimy Wam zachowane kopie filmu Córka generała Pankratowa. Właśnie skończyliśmy skanowanie drugiej z nich i obecnie pracujemy nad poskładaniem filmu w jak najpełniejszą wersję.

Pierwsza kopia to przedwojenna taśma Nitro. Trafiła do nas w 1956 roku z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Ma 2201 metrów, czyli 80 minut. To właśnie tę wersję znacie z kin, telewizji czy Internetu (oczywiście skopiowaną na bezpieczna taśmę). Niestety taśma zachowana jest w złym stanie: podłoże jest w kiepskiej kondycji, taśma jest mocno porysowana, a w perforacji było dużo ubytków, które trzeba było załatać. Dodatkowo w kilku miejscach ścieżka dźwiękowa jest bardzo zniszczona: w niektórych scenach dźwięk jest dużo cichszy, bardziej zaszumiony i czasem wręcz niknie.

Druga kopia to materiał niezwykle ciekawy. To taśma nitro mająca 1818 metrów (66 minut). Została nadesłana w 1966 roku z Rumunii. Jest to kopia z napisami rumuńskimi. Dla wielu entuzjastów jest to duża ciekawostka, dla nas jest to także niezbity dowód, że film ten wyświetlany był za granicą. Taśma zachowana jest w bardzo dobrym stanie. Zawiera kilka ujęć i scen, których brakuje w znanej powszechnie kopii.

 

Co ciekawe w czołówce kopii rumuńskiej jest błąd w obsadzie:

 

Ponieważ prace nad zestawieniem obu kopii dopiero trwają, nie możemy jeszcze napisać ile dokładnie będzie trwał poskładany materiał i ile udało się uzupełnić.

Dla odmiany pokażemy Wam sceny, które już znacie, ale w obu wersjach, tzn. „czystej” i z napisami rumuńskimi:

 

Tagi: , ,

Ten wpis został opublikowany 29.07.2013 o 06:51 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.
01.08.2013 dodano przez:

Wow