„Rok 1863” na DVD!

Dodano: 13.09.2013

Na koniec tygodnia dobra wiadomość dla entuzjastów kina niemego: lada dzień film Rok 1863 ukaże się w sprzedaży na DVD! Płyta została wydana przez Filmotekę Narodową we współpracy z TP S.A.

 

Niedawno pisaliśmy o tym, że istnieją dwie wersje tego filmu. Na płycie znajduje się zrekonstruowana pierwotna wersja z roku 1922. Nieduże braki w obrębie poszczególnych ujęć (brakujące klatki) zostały uzupełnione klatkami z drugiej wersji. Kolory wirażu są takie, jakie były w oryginale (wstawione fragmenty drugiej kopii zostały skorygowane).

Niestety nie zachowała się oryginalna czołówka do filmu. Stworzyliśmy nową czołówkę, jej treść zaczerpnęliśmy z tej wykonanej w latach trzydziestych, jednak nadaliśmy jej taką szatę graficzną, jaką miały wszystkie plansze dialogowe i narracyjne w wersji oryginalnej: taka sama czcionka, prosta ramka, plansza barwiona na kolor seledynowy. Nie mamy pewności czy właśnie tak wyglądała oryginalna czołówka, ale skoro rekonstruujemy pierwotną wersję postanowiliśmy nie wykorzystywać czołówki późniejszej. Wszystkie stworzone przez nas plansze oznaczyliśmy w roku logo Filmoteki – jako znak, że tu widz nie ma do czynienia z oryginałem. To praktyka dość powszechnie przyjęta przy rekonstrukcji filmów.

Zadbaliśmy też o ciekawostki: jako bonus do filmu dołączyliśmy fragmenty wersji z lat trzydziestych – te, które najbardziej różnią się od oryginału. To prawdopodobne jedyny przypadek, w którym możemy zaprezentować w jaki sposób już przed wojną adaptowano nieme filmy.

Niemy film nie może istnieć bez muzyki, zadbaliśmy więc i o to. Nową ilustrację muzyczną skomponował Michał Lorenc, a wykonał ją zespół DesOrient.

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 13.09.2013 o 20:26 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.
14.09.2013 dodano przez:

Super

14.09.2013 dodano przez:

Świetnie :) Jak na 150. rocznicę powstania styczniowego przystało ;)

14.09.2013 dodano przez:

Trochę nam się te obchody opóźniły, ale lepiej późno niż wcale. Grunt, że jeszcze w tym roku :)

15.09.2013 dodano przez:

A gdzie będzie można kupić tę płytę i jaka jest jej cena?

15.09.2013 dodano przez:

Czy pokuszą się Państwo o rekonstrukcję wtórnej wersji filmu z lat 30.? :D

15.09.2013 dodano przez:

Myśleliśmy o tym, jednak byłoby to bardzo trudne: w późniejszej wersji brakuje dwóch aktów. Wstawienie brakującego fragmentu z oryginału byłoby zapewne poważnym naruszeniem tej wersji. Z kolei rekonstruować film mocno wybrakowany… Zdecydowaliśmy się na wersję pierwotną, bo po pierwsze to oryginał, po drugie chyba jednak jest lepsza (i artystycznie i jakościowo, bo w drugiej wersji użyto tak intensywnych kolorów, że obraz jest dużo mniej wyraźny), po trzecie ma dużo mniej braków.
W każdym razie sprawa jest otwarta: oba materiały są zabezpieczone w postaci cyfrowej i znajdzie się ktoś, kto będzie chciał opracowywać wersję z lat trzydziestych – nic nie stoi na przeszkodzie! :)

16.09.2013 dodano przez:

Tyle roboty i wydajecie na DVD? Dlaczego też nie na blu-rayu?

16.09.2013 dodano przez:

Dobre pytanie, sam chciałbym wiedzieć :)
Ale sponsorem wydawnictwa jest TP S.A., więc podejrzewam, że te decyzje zapadły ponad nami…

17.09.2013 dodano przez:

Ceny niestety nie znam, ale już niedługo będzie ja można kupić m.in. w kinie Iluzjon i na naszej stronie internetowej.

17.09.2013 dodano przez:

Byłam na premierze – muzyka p. Lorenca grana na żywo była fantastyczną ilustracją do filmu. Gratuluję wyboru kompozytora. A co do DVD przypuszczam że na razie jest po prostu popularniejsze niż Blu-ray. Miejmy nadzieję że z czasem zrobią.

20.09.2013 dodano przez:

Czas trwania to jak mniemam te 108 minut, czy może jednak więcej?

21.09.2013 dodano przez:

Troszkę więcej. 108 minut trwał materiał wyjściowy, który pouzupełnialiśmy, gdzie było to możliwe. Do tego jeszcze nowa czołówka i nowe napisy końcowe.

04.10.2013 dodano przez:

Gdzie można kupić ten Film ?????????????????

04.10.2013 dodano przez:

Czy ten film jest już dostępny na DVD, tzn. czy można go zakupić, a jeśli tak to gdzie?

05.10.2013 dodano przez:

Na razie tylko wysyłkowo i w kinie Iluzjon. Dokładne informacje są tu: http://www.fn.org.pl/page/index.php?str=844

07.10.2013 dodano przez:

W Iluzjonie wczoraj (06-10-2013) nie było jeszcze, kiedy można się spodziewać ?

08.10.2013 dodano przez:

Właśnie dziś transport płyt pojechał do kina. Proszę pytać w kasie :)

15.10.2013 dodano przez:

A czy pozostałe filmy nieme z projektu (Mania, Ludzie bez jutra, Zew morza, Pan Tadeusz, Tajemnica starego rodu, Halka, Janko muzykant) także zostaną wydane? Które jako następne?
Jak to jest możliwe że ten akurat film możemy kupić na DVD skoro nie wolno Wam zarabiać na sprzedaży odnowionych pozycji?

15.10.2013 dodano przez:

To jest strasznie zawiła sprawa, sam nie do końca się w tym orientuję. W ramach naszego projektu „Rok 1863″ został tylko poddany konserwacji i zeskanowany, natomiast cyfrowa rekonstrukcja to było już osobne przedsięwzięcie finansowane z innych środków. Na DVD nie ukazał się efekt pracy Nitrofilmu (bo byłby to tylko „surowy” skan), tylko efekt prac wykonanych już za inne pieniądze i to chyba właśnie dlatego mogliśmy ten film potraktować jako „swój” a nie „unijny”.

Poza tym największy problem jest zawsze z pieniędzmi. Jesteśmy tylko archiwum i nie mamy środków na wydawnictwa. Ile razy chcemy wydać jakąś książkę lub film, musimy szukać na to sponsorów. Jeżeli znajdzie się ktoś, kto zechce dofinansować np. wydanie na Blu-Ray’u „Tajemnicy starego rodu” – to możemy zaczynać choćby dziś :)