Obsada filmu „Rok 1863”

Dodano: 02.09.2013

Dziś przedstawimy Wam obsadę filmu Rok 1863. Mamy w tej kwestii pewne nowości: udało nam się zidentyfikować osoby, które dotychczas nie były wiązane z tym filmem.


Maria Hryniewiczówna


Ryszard Sobiszewski


Kazimierz Lasocki


Antoni Bednarczyk i Helena Marcello-Palińska


Stanisław Hryniewicz


Stanisława Chrzanowska i Maria Hryniewiczówna


Ama Wołkowiczówna


Henryk Rydzewski


Mieczysław Gielniewski


Stanisława Chrzanowska i Aleksander Zelwerowicz.

Oczywiście nie ustajemy w poszukiwaniach informacji o kilku rolach epizodycznych. Trzymajcie kciuki! :)

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 02.09.2013 o 06:19 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.
02.09.2013 dodano przez:

W jaki sposób odbywa się identyfikacja osób, czy po prostu trzeba przyjrzeć się każdej klatce i rozpoznać danego aktora, np. po rysach twarzy? Czy może gdzieś na taśmie filmowej każda klatka jest dokładnie podpisana?

12.09.2013 dodano przez:

No niestety, aż tak dobrze to nie ma. Z drugiej strony, gdyby wszystko było z góry wiadomo, to byłoby nudno, a filmografowie nie mieliby co robić :)

W każdym razie identyfikacja osób odbywa się niemal wyłącznie „na oko”. W większości przypadków po prostu rozpoznajemy znane twarze aktorów, czasem można rozpoznać ich po głosie.
Często zdarza się, że źródła wymieniają jakąś osobę grającą w filmie, ale nie wiemy jak ten ktoś wyglądał, więc nie możemy rozpoznać go w filmie i przypisać mu roli.
Bywa też i tak, że w jakimś źródle trafimy na informację, że ktoś zagrał w jakimś filmie daną rolę lub pojawił się w jakimś epizodzie. W ten sposób namierzylismy m.in. Alicję Skwarecką, która statystowała w filmie „Jego ekscelencja subiekt”, a jakiś czas potem napisała o tym krótki artykuł do tygodnika KINO. W KINIE zamieszczono także jej zdjęcie, dzięki czemu zidentyfikowaliśmy ją w filmie.

Jeśli chodzi o „Rok 1863” – tu także znaleźliśmy osobę, o której dotychczas nie było wiadomo. Rolę Ryfki gra Ama Wołkowiczówna. Niedawno jej zdjęcie znaleźliśmy w jednym z przedwojennych czasopism, co potwierdziło nasze przypuszczenia, że mogła pojawić się w tym filmie. Zdjęcie już niedługo zamieścimy na naszej stronie.