Kolejne znalezisko!

Dodano: 28.10.2013

Znów dobra wiadomość dla entuzjastów przedwojennego kina. Odnalazł się kolejny nieznany fragment filmu Fredek uszczęśliwia świat!

Jest to oryginalna przedwojenna taśma nitro. Fragment liczy sobie 175 metrów, co daje nieco ponad sześć minut filmu. Na szczęście taśma zachowała się w dobrym stanie. Zawiera nieznaną dotychczas scenę z występu w kawiarni, w której Jurek (Jerzy Czaplicki) przy akompaniamencie fortepianu śpiewa piosenkę Serce znów ci podam. Fragment melodii tej piosenki był wykorzystany w czołówce filmu (od planszy „operator” do planszy z obsadą filmu). To już druga nieznana dotychczas piosenka w tym filmie. Jej tekst jakiś czas temu zamieściliśmy na naszej stronie w zakładce „Piosenki”.

To bardzo cenne znalezisko, tym bardziej, że Fredek uszczęśliwia świat to jedyny film z udziałem Jerzego Czaplickiego. W latach trzydziestych był on jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków stawianym w jednym rzędzie z Janem i Władysławem Kiepurami. Występował w mediolańskim teatrze La Scala – najsłynniejszym teatrze operowym na świecie, przez kilka sezonów był solistą opery w Chicago, wielokrotnie występował także na scenach operowych Nowego Jorku, Los Angeles i San Fransisco. Ten film to jeden w niewielu zapisów jego kunsztu wokalnego.

A teraz do rzeczy – oto kilka klatek z nowoodnalezionego materiału:


 

Potem następuje zapowiedź Józka Bomby i fragment popisu tanecznego Ludki. Ta druga scena jest Wam dobrze znana, jednak w odnalezionym materiale jest zachowana w dużo lepszym stanie.

 


 

Tagi: , ,

Ten wpis został opublikowany 28.10.2013 o 05:18 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.