Kolejne znalezisko!

Dodano: 28.10.2013

Znów dobra wiadomość dla entuzjastów przedwojennego kina. Odnalazł się kolejny nieznany fragment filmu Fredek uszczęśliwia świat!

Jest to oryginalna przedwojenna taśma nitro. Fragment liczy sobie 175 metrów, co daje nieco ponad sześć minut filmu. Na szczęście taśma zachowała się w dobrym stanie. Zawiera nieznaną dotychczas scenę z występu w kawiarni, w której Jurek (Jerzy Czaplicki) przy akompaniamencie fortepianu śpiewa piosenkę Serce znów ci podam. Fragment melodii tej piosenki był wykorzystany w czołówce filmu (od planszy „operator” do planszy z obsadą filmu). To już druga nieznana dotychczas piosenka w tym filmie. Jej tekst jakiś czas temu zamieściliśmy na naszej stronie w zakładce „Piosenki”.

To bardzo cenne znalezisko, tym bardziej, że Fredek uszczęśliwia świat to jedyny film z udziałem Jerzego Czaplickiego. W latach trzydziestych był on jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków stawianym w jednym rzędzie z Janem i Władysławem Kiepurami. Występował w mediolańskim teatrze La Scala – najsłynniejszym teatrze operowym na świecie, przez kilka sezonów był solistą opery w Chicago, wielokrotnie występował także na scenach operowych Nowego Jorku, Los Angeles i San Fransisco. Ten film to jeden w niewielu zapisów jego kunsztu wokalnego.

A teraz do rzeczy – oto kilka klatek z nowoodnalezionego materiału:


 

Potem następuje zapowiedź Józka Bomby i fragment popisu tanecznego Ludki. Ta druga scena jest Wam dobrze znana, jednak w odnalezionym materiale jest zachowana w dużo lepszym stanie.

 


 

Tagi: , ,

Ten wpis został opublikowany 28.10.2013 o 05:18 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.
28.10.2013 dodano przez:

Czy ten fragment był w zbiorach Filmoteki, czy został niedawno nabyty?

28.10.2013 dodano przez:

Super ! Proszę napisać gdzie udało odnaleźć się ten fragment ? W Filmotece, jakimś zagranicznym archiwum a może u kogoś w piwnicy ? Żeby wiedzieć gdzie szukać podobnych znalezisk :)

28.10.2013 dodano przez:

Ten akurat był w zbiorach Filmoteki. Niedawno przeglądałem niezidentyfikowane fragmenty filmów i rozpoznałem w nim fragment „Fredka” :)

28.10.2013 dodano przez:

Wow.
Na takie informacje czekamy! Żeby tylko jeszcze sie odnalazły inne fragmenty i inne zaginione filmy.

28.10.2013 dodano przez:

Robimy co w naszej mocy :)

28.10.2013 dodano przez:

Czy ten fragment będzie wstawiony do nowej poszerzonej wersji filmu?

28.10.2013 dodano przez:

Oczywiście!
Teraz odzyskujemy z niego dźwięk, a gdy tylko będziemy go mieli, wmontujemy nowy fragment do filmu. Przewiduję, że wydłuży film o ok. 3 minuty. Bardzo mnie to cieszy, tym bardziej, że to już druga odnaleziona piosenka z tego filmu :)

29.10.2013 dodano przez:

Gratulacje! Czyli najciemniej pod latarnią :) Czekam na wieści z Rosji, proszę się podzielić dobrymi nowinami jak tylko będzie coś wiadomo. Pozdrawiam

30.10.2013 dodano przez:

Brawo Miszol! :) Czy w zbiorze tych niezidentyfikowanych fragmentów, rozpoznał Pan jeszcze jakieś inne fragmenty filmów?

02.11.2013 dodano przez:

Tak, jest jeszcze maleńki strzęp, który prawdopodobnie jest fragmentem „Pałacu na kółkach”, ale muszę to jeszcze sprawdzić. Wiem, że jakiś czas temu obiecałem napisać o tym więcej, ale w związku z przygotowaniami do re-premiery „Zwu morza” mamy teraz takie urwanie głowy, że po prostu nie miałem czasu zrobić zdjęć i tego ogarnąć. Obiecuję, że wkrótce się poprawię :)

10.11.2013 dodano przez:

W jakim stanie są kopie filmu „Na sybir” z 1930 r.

12.11.2013 dodano przez:

Jak w przypadku większości filmów: bardzo różnym.
Szczegółowego porównania wszystkich kopii jeszcze nie robiłem, więc na razie nie wiem jak by wyglądały ewentualne uzupełnienia. Mamy przynajmniej dwie kopie tego filmu: taśmę nitro 35 mm (z napisami czeskimi) oraz kopię na taśmie 16 mm (najprawdopodobniej to z niej została wykonana powszechnie znana kopia). Więcej na ten temat będę mógł napisać dopiero za jakiś czas, ale pewnie dopiero po zakończeniu obecnego projektu, bo póki co mam kupę roboty z bieżącymi filmami :)

12.11.2013 dodano przez:

A jak idą przygotowania do re-premiery „Zwu morza”? słyszałem, że planowana jest na 30 listopada :) czekam na nią, jak i na kolejne wiadomości o pozostałych filmach :)

13.11.2013 dodano przez:

Oj, przygotowania zarówno do re-premiery, jak i do konferencji idą pełną parą. Roboty tyle, że aż nie wiadomo od czego zacząć :)