„Wielka droga” w Iluzjonie

Dodano: 17.05.2014

20 maja w kinie Iluzjon odbędzie się kolejny pokaz filmu Michała Waszyńskiego „Wielka droga”. Tym razem seans będzie wzbogacony o przedpremierowy pokaz reportażu Marka Maldisa „Długa droga Wielkiej drogi” opowiadającego o realizacji i dziejach filmu.

 

„Wielka droga” to film do niedawna zupełnie nieznany polskiej publiczności. Został nakręcony w 1946 roku we Włoszech przez grupę polskich artystów – żołnierzy II Korpusu Armii Polskiej na Wschodzie, a jego akcja toczy się na tle historii powstania i przemarszu armii generała Andersa. Fabuła filmu przeplata się z autentycznymi wydarzeniami, a losy bohaterów często są odwzorowaniem losów aktorów grających ich role.

 

Można powiedzieć, że jest to fabularyzowany dokument, w którym aktorzy częściowo graja samych siebie. Jego twórcami byli znani przedwojenni filmowcy, reżyserem był Michał Waszyński, scenariusz napisał Konrad Tom, operatorami byli Stanisław Lipiński i Seweryn Steinwurzel, muzykę skomponował Henryk Wars. Główną rolę zagrała Jadwiga Andrzejewska, w rolach drugoplanowych i epizodach pojawia się wielu ulubieńców przedwojennej publiczności, m.in. Feliks Konarski i Nina Oleńska, Adam Aston, Klara i Stanisław Belscy czy Filip Ende.

 

W zeszłym roku córka grającej jedną z głównych ról Renaty Bogdańskiej, Anna Maria Anders, przekazała Filmotece Narodowej zbiór unikatowych, do niedawna zupełnie nieznanych fotosów do filmu. Zorganizowane z tej okazji pokazy w Iluzjonie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Na jego fali powstał reportaż Marka Maldisa „Długa droga Wielkiej drogi”, opowiadającego historię realizacji tego filmu i jego burzliwych dziejów, a także przybliżającego postaci grających w nim artystów. Reportaż ten zostanie wyświetlony przed filmem w najbliższy wtorek.

Serdecznie zapraszamy!

Do zobaczenia w Iluzjonie!

 

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 17.05.2014 o 23:06 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.