Nowości w obsadzie filmu „Dziewczyna szuka miłości”
Dodano: 14.07.2014Wprawdzie pisałem o tym już dwa tygodnie temu, ale w międzyczasie udało nam się zidentyfikować kolejnych kilka osób. Dziś jeszcze raz przedstawię obsadę filmu „Dziewczyna szuka miłości”
W rolach głównych:
W rolach drugoplanowych:
Poza tym w epizodach:
Kazimierz Szubert i Maria Chmurkowska
Mieczysław Cybulski i Jerzy Chodecki
Mieczysław Myszkiewicz i Bronisław Dardziński
Edward Szupelak-Gliński (z prawej)
Franciszek Dominiak, Wacław Zdanowicz (stoi) i Jan Kurnakowicz
Mieczysław Milecki i Władysław Neubelt
Ewa Osten i Mieczysław Milecki
Jadwiga Bukojemska i Mieczysław Cybulski
Mieczysław Cybulski i Kazimierz Szerszyński
Henryk Rydzewski i Mieczysław Cybulski
Ten wpis został opublikowany 14.07.2014 o 06:21 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.


Wspaniale, zawsze to przyjemniej oglądać film wiedząc, jak dany aktor się nazywa
Kiedyś, już prawie rok temu, pod jednym z tematów poruszona była sprawa zachowanych zwiastunów. Napisał Pan, że FN posiada następujące:
„ABC miłości”, „Antek policmajster”, „Barbara Radziwiłłówna”, „Będzie lepiej”, „Bohaterowie Sybiru”, „Bolek i Lolek”, „Co mój mąż robi w nocy”, „Córka generała Pankratowa”, „Czarna perła”, „Czy Lucyna to dziewczyna”, „Dodek na froncie”, „Dorożkarz nr 13”, „Dyplomatyczna żona”, „Dzień wielkiej przygody”, „Dziewczęta z Nowolipek”, „Dziewczyna szuka miłości”, „Florian”, „Gehenna”, „Granica”, „Halka” (1937), „Jadzia”, „Jaśnie pan szofer”, „Jego ekscelencja subiekt”, „Jego wielka miłość”, „Kłamstwo Krystyny”, „Kościuszko pod Racławicami”, „Królowa przedmieścia”, „Książątko”, „Ludzie Wisły”, „Manewry miłosne”, „Moi rodzice rozwodzą się”, „Niedorajda”, „O czym się nie mówi”, „Ordynat Michorowski”, „Ostatnia brygada”, „Pan redaktor szaleje”, „Pan Twardowski”, „Papa się żeni”, „Parada rezerwistów”, „Paweł i Gaweł”, „Piętro wyżej”, „Płomienne serca”, „Pod Twoją obronę”, „Profesor Wilczur”, „Prokurator Alicja Horn”, „Przeor Kordecki – obrońca Częstochowy”, „Rapsodia Bałtyku”, „Rena”, „Robert i Bertrand”, „Rok 1914”, „Róża”, „Serce matki”, „Skłamałam”, „Sportowiec mimo woli”, „Straszny dwór”, „Sygnały”, „Szaleńcy”, „Tajemnica panny Brinx”, „Trędowata”, „Trójka hultajska”, „Trzy serca”, „Ułan księcia Józefa”, „Wacuś”, „Wrzos”, „Wyrok życia”, „Za winy niepopełnione”, „Zapomniana melodia” i „Znachor”.
Mam taki pomysł, czy w artykułach o zachowanych kopiach poszczególnych filmów, mógłby też Pan napisać o zwiastunie do niego, skąd się wziął w zbiorach Archiwum, w jakim stanie się zachował i czy posłużył do uzupełnienia filmu. „ABC miłości”, „Będzie lepiej”, „Córka generała Pankratowa”, „Dziewczyna szuka miłości”, „Jadzia”, „Sportowiec mimo woli” mają swoje zwiastuny, ale czy korzystali z nich Państwo przy uzupełnieniu filmu, tak jak to było opisane w przypadku „Roberta i Bertranda”?
Ze zwiastunami trzeba uważać, ponieważ często wykorzystywane w nich były inne ujęcia niż te które trafiały do filmów. Ciekawe czy korzystano z nich przy uzupełnianiu filmów, ale ciekawsze jest to czy one same zostały jakoś uwzględnione w projekcie… W końcu to prawdziwe perełki i warto byłoby przedłużyć ich żywot…
Zwiastuny to temat rzeka, ale z chęcią w tę rzekę wejdę
Niestety zwiastuny nie zostały objęte projektem (żaden nie zachował się na taśmie nitro), ale w kilku przypadkach mimo wszystko postanowiliśmy z nich skorzystać. W „ABC miłości” zwiastun rzeczywiście się przydał: zawierał brakujący fragment piosenki śpiewanej przez Dymszę i Krukowskiego (brakujący początek drugiej zwrotki zamieściłem w opisie filmu w zakładce „piosenki”). W „Sportowcu mimo woli” zwiastun przyniósł nam dosłownie kilka klatek w scenie kiedy Lili śpiewa w górach i odpowiada jej „echo”. W pozostałych wymienionych przez Pana zwiastunach zdecydowana większość wykorzystanych ujęć ma wielkie slogany reklamowe na cały kadr – a więc nie nadawały by się do uzupełnień.
Czytelnik Karol ma rację: czasami w zwiastunach wykorzystywano materiały, które ostatecznie nie znalazły się w filmie. Na przykład w przypadku „Wrzosu” wykorzystano jeden z dubli kręconych z innej perspektywy.
Zdecydowana większość przedwojennych zwiastunów (właściwie prawie wszystkie) odnalazła się na początku lat 70-tych w USA. Przy omawianiu kolejnych filmów na pewno się poprawię o wspomnę także o zwiastunach
Czy to prawda, że w połowie lipca zakończyli Państwo projekt Nitrofilm? Jeśli tak, to pewnie niedługo przeczytamy o kolejnych poszerzonych wersjach filmów
Czy odwołanie się od decyzji w sprawie, nazwijmy to, „Nitrofilm 2″ przyniosło pozytywny skutek?
To prawda, projekt się zakończył. W efekcie mamy cyfrowo zabezpieczony materiał z taśm nitro przeznaczony do dalszych prac rekonstruktorskich. Prace nad 15 filmami rozpoczęliśmy we własnym zakresie, rekonstrukcje te dobiegają końca i na jesieni pierwsze z nich będzie można zobaczyć w Iluzjonie. Ponadto cztery z nich zostaną zaprezentowane na festiwalu w Gdyni.
