Przedwojenne filmy wracają na ekrany!

Dodano: 09.12.2014

Projekt Nitrofilm dobiegł końca. Teraz pora zbierać plony pięcioletnie pracy.

Już w tym tygodniu rusza cykl Z MIŁOŚCI DO KINA. W najbliższą niedzielę w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się jego inauguracja. Z MIŁOŚCI DO KINA to cykl pokazów zrekonstruowanych cyfrowo przedwojennych filmów objętych projektem Nitrofilm.

Każdego miesiąca w Iluzjonie będziemy pokazywać kolejne skarby naszej międzywojennej kinematografii. Cykl rozpoczniemy rewelacyjną komedią „Jadzia” z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. W obsadzie zobaczymy również najpopularniejszych aktorów tamtego okresu, m.in. Mieczysławę Ćwiklińską i Aleksandra Żabczyńskiego. „Jadzia” zyskała znacznie lepszą jakość dźwięku i obrazu oraz aż 13 minut nieznanego dotąd materiału filmowego. Pierwszy seans w kinie Iluzjon w drugą niedzielę miesiąca, 14 grudnia, punktualnie o 18:00. Przed projekcją będę miał przyjemność wygłosić krótką prelekcję. Kolejne pokazy zaplanowano na 17 i 21 grudnia.

Od stycznia filmy zawarte w cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA pojawią się również na antenie Telewizji Kino Polska. Wszyscy, którym nie udało się ich zobaczyć w Iluzjonie lub też osoby, którym polskie kino przedwojenne nigdy się nie nudzi, będą miały okazję zobaczenia skarbów lat 30. w domowym zaciszu. Każdy seans na antenie poprzedzony będzie wprowadzeniem, w którym prowadzący z Filmoteki Narodowej krótko opowiedzą o naszej międzywojennej kinematografii oraz o pracy nad rekonstrukcją filmów.

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 09.12.2014 o 22:19 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności, Nitrofilm.