Przedwojenne filmy wracają na ekrany!

Dodano: 09.12.2014

Projekt Nitrofilm dobiegł końca. Teraz pora zbierać plony pięcioletnie pracy.

Już w tym tygodniu rusza cykl Z MIŁOŚCI DO KINA. W najbliższą niedzielę w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się jego inauguracja. Z MIŁOŚCI DO KINA to cykl pokazów zrekonstruowanych cyfrowo przedwojennych filmów objętych projektem Nitrofilm.

Każdego miesiąca w Iluzjonie będziemy pokazywać kolejne skarby naszej międzywojennej kinematografii. Cykl rozpoczniemy rewelacyjną komedią „Jadzia” z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. W obsadzie zobaczymy również najpopularniejszych aktorów tamtego okresu, m.in. Mieczysławę Ćwiklińską i Aleksandra Żabczyńskiego. „Jadzia” zyskała znacznie lepszą jakość dźwięku i obrazu oraz aż 13 minut nieznanego dotąd materiału filmowego. Pierwszy seans w kinie Iluzjon w drugą niedzielę miesiąca, 14 grudnia, punktualnie o 18:00. Przed projekcją będę miał przyjemność wygłosić krótką prelekcję. Kolejne pokazy zaplanowano na 17 i 21 grudnia.

Od stycznia filmy zawarte w cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA pojawią się również na antenie Telewizji Kino Polska. Wszyscy, którym nie udało się ich zobaczyć w Iluzjonie lub też osoby, którym polskie kino przedwojenne nigdy się nie nudzi, będą miały okazję zobaczenia skarbów lat 30. w domowym zaciszu. Każdy seans na antenie poprzedzony będzie wprowadzeniem, w którym prowadzący z Filmoteki Narodowej krótko opowiedzą o naszej międzywojennej kinematografii oraz o pracy nad rekonstrukcją filmów.

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 09.12.2014 o 22:19 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności, Nitrofilm.
10.12.2014 dodano przez:

nareszcie jakaś wiadomość – i to jak dobra!! Jaka szkoda, że Iluzjon jest tylko jeden… :-)

11.12.2014 dodano przez:

Czy filmy będzie można oglądać tylko w kinie Iluzjon w Warszawie?

12.12.2014 dodano przez:

Pytanie – czy można liczyć na jakieś podsumowanie projektu? Ile odzyskano materiału z którego filmu, w jakim stopniu są teraz kompletne? Co stanie się z niniejszą stroną po zakończeniu projektu, z informacjami na niej „wiszącymi” i z wszystkimi komentarzami pod wpisami bloga? Czy planowany jest następny, zbliżony projekt, tym razem ratujący materiały innego rodzaju?

15.12.2014 dodano przez:

No więc tak: Konserwacji poddano wszystkie materiały do 43 filmów objętych projektem – było to prawie 200 kilometrów taśmy filmowej. Większość z nich, choć jeszcze nie wszystkie, została zeskanowana. Trzy filmy poddano pełnej rekonstrukcji i urządzono ich re-premiery.

Poza tym wstępnej rekonstrukcji poddano 14 filmów dźwiękowych. To właśnie te filmy w najbliższych miesiącach będą pokazywane w Iluzjonie i w Kino Polska. Te 14 filmów łącznie uzupełniono o 107 minut nieznanego dotychczas materiału. Najwięcej udało się uzupełnić „ABC miłości” (ponad 35 minut), „Przez łzy do szczęścia” na chwilę obecną to jedyny przedwojenny polski film, który jest w pełni kompletny. Szczegóły dotyczące każdego z nich ukazały się (lub się ukażą) w osobnych artykułach.

Pozostałe filmy zostały jedynie zabezpieczone w postaci cyfrowej i przygotowane do dalszych prac. Na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć kiedy to nastąpi – nieustannie szukamy sponsorów.

Nitro-bloga chętnie będę kontynuować. Bardzo lubię pisać te artykuły i opowiadać o naszych odkryciach, więc postaram się znaleźć na to czas :)

16.12.2014 dodano przez:

Odnośnie filmu „Paweł i Gaweł”, czy jest zrekonstruowany, czy zabezpieczony w postaci cyfrowej? ;) Czy w przypadku istnienia wielu fragmentów jego kopii udało się go poskładać w liczbie zbliżonej do 100%? :)

16.12.2014 dodano przez:

Prace nad „Pawłem i Gawłem” dopiero trwają. Odnalazły się jeszcze dodatkowe materiały przydatne do rekonstrukcji i dopiero przygotowujemy je do skanowania. Czy film uzupełni się w 100% tego jeszcze nie wiemy, ale są ogromne szanse, bo materiału mamy na prawdę dużo. Pod względem liczby zachowanych kopii ten film jest na pierwszym miejscu: aż dziewięć!

16.12.2014 dodano przez:

Ja chciałbym to wiedzieć o absolutnie wszystkich :-) Jeden mamy złożony w 100%, a tak w 99,9%? albo chociaż 98,5%? :-) Które filmy będziemy oglądali na kanale Kino Polska?

23.12.2014 dodano przez:

Sportowiec mimo woli, ABC miłości, Będzie lepiej, Dziewczyna szuka miłości, Ludzie Wisły, U kresu drogi, Ada to nie wypada, Księżna łowicka, Fredek uszczęśliwia świat, Doktór Murek
Dwie Joasie oraz Robert i Bertrand. Premiery telewizyjne mają się odbywać w ostatni poniedziałek miesiąca.

15.01.2015 dodano przez:

Rozumiem, że określenie „wstępna rekonstrukcja” oznacza zeskanowanie filmów, i te skany w przyszłości, o ile znajdą się sponsorzy, mogą stanowić podstawę do prac związanych z pełną rekonstrukcją, tak? ;-) Czyli jesteśmy w połowie drogi do pełnej rekonstrukcji? ;-)

30.01.2015 dodano przez:

Niezupełnie.
Samo skanowanie do jeszcze nie rekonstrukcja.
Przez „wstępną rekonstrukcję” rozumiemy naprawienie największych zniszczeń przeszkadzających w oglądaniu. Filmy, które teraz prezentujemy są ustabilizowane (aby obraz nie drgał), usunięto też największe rysy, plamy, przebarwnienia czy ubytki obrazu (w obrębie klatek).

„Pełna rekonstrukcja” jest trochę nieprecyzyjnym pojęciem: zawsze można zrekonstruować bardziej, lepiej itd. To jak z obrabianiem zdjęć. Trzeba po prostu przyjąć jakieś założenia i granice :)

30.01.2015 dodano przez:

Jednak, rekonstrukcja np. „Pana Tadeusza” czy filmu „Zew Morza” mimo że to starsze tytuły starsze jest jakby obszerniejsza ? Od np. „Sportowca mimo woli” ? Sądzę tak po obejrzeniu tych 3 filmów w Iluzjonie na dużym ekranie, zgadza się ?

Czy taki „Sportowiec mimo woli” nie będzie w najbliższe jprzyszłości wydany na dvd / blu-ray, skoro można coś w nim jeszcze poprawić ? Czy to już ostateczne prace przy tym filmie ? Pozdrawiam :)

04.02.2015 dodano przez:

„Pan Tadeusz” czy „Zew Morza” były dużo większymi wyzwaniami, bo materiał zachowany był w dużo gorszym stanie i rzeczywiście praca nad tymi filmami trwała dużo dłużej. Dodatkowo – nie są to filmy czarno-białe, a rekonstrukcja koloru także zajmuje dużo czasu. W przypadku filmów dźwiękowych nie ma tego problemu.

17.04.2015 dodano przez:

Niestety nie mam „Kino Polska”… Czy jest zainteresowanie emisją odnowionych filmów na kanałach TVP?