Sportowiec mimo woli

Dodano: 11.03.2013

Dobiegło końca skanowanie wszystkich materiałów do filmu Sportowiec mimo woli. Tradycyjnie omówimy wszystkie zachowane nośniki.

W swoich zbiorach mamy dwie kopie tego filmu i obie zostaną użyte do przyszłej rekonstrukcji. Pierwsza, to kopia eksploatacyjna na taśmie nitro, przysłana na początku lat 60-tych ze Stanów Zjednoczonych. Jest naświetlona na taśmie Kodak-Eastman. Materiał zachował się w dobrym stanie. To właśnie tę wersję filmu znacie z kin czy telewizji. Niestety jest to kopia niekompletna: brakuje początkowych scen, akcja zaczyna się dopiero kiedy Jerzy Piątek przychodzi do fryzjera. Z tą kopią wiąże się pewna ciekawostka, o której napiszemy w osobnym artykule.

 

Drugi materiał – to kontrnegatyw wykonany na początku lat 60-tych z kopii eksploatacyjnej na taśmie nitro, która niestety nie dotrwała do naszych czasów. Materiał ten jeszcze nigdy nie był eksploatowany. Liczy sobie tylko jeden akt, czyli kilka minut filmu. I tu dobra wiadomość: jest to w całości materiał dotychczas nieznany. Zawiera oryginalną czołówkę (niestety niekompletną) i cały początek filmu, w którym poznajemy prezesa Madeckiego i jego córkę oraz ich zamiłowanie do hokeja. Scena u fryzjera, dotychczas znana jako początkowa – to dopiero dalszy ciąg. Oto niektóre z nieznanych dotychczas scen:

 

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 11.03.2013 o 14:46 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności, Nitrofilm.
16.03.2013 dodano przez:

Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć poszerzoną wersję filmu?

20.03.2013 dodano przez:

Ciężko powiedzieć. Na razie mamy tylko skany wszystkich klatek z obu kopii. Przed nimi jeszcze długa droga zanim stworzą FILM. Pisaliśmy o tym w artykule: http://blog.nitrofilm.pl/2011/11/cyfryzacja-a-co-dalej-zatwierdzony/
Teraz właśnie przygotowujemy przetarg na udźwiękowienie (tzn odzyskanie dźwięku z zeskanowanych materiałów) „Sportowca” i kilku innych filmów. Od jego wyników zależy kiedy odbędzie się premiera. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to „Sportowiec” trafi na ekrany jeszcze w tym roku. Trzymajcie kciuki!

23.03.2013 dodano przez:

W takim razie czekam z niecierpliwością aż będę mógł się wybrać do kina na „Sportowca mimo woli”

04.04.2013 dodano przez:

Czy zachowały się także inne kopie, zawierające unikatowe sceny, filmu „Robert i Bertrand” z 1938 r.?

06.04.2013 dodano przez:

Tak, na szczęście tak. Szczegóły już wkrótce :)

05.06.2013 dodano przez:

czyli kiedy te szczegóły

06.06.2013 dodano przez:

Opublikowaliśmy je w artykule z 15 kwietnia.

15.06.2013 dodano przez:

A co z filmem Ludzie bez jutra? Bedą jakieś informacje nt. Rekonstrukcji i jakości kopii?

16.06.2013 dodano przez:

Oczywiście! Napiszę o tym jak tylko go zeskanujemy. Pewnie będzie to już niedługo, bo film jest już po konserwacji i czeka w kolejce do skanowania.