Córka generała Pankratowa – sensacja!

Dodano: 15.09.2013

Kolejne odkrycie naszych filmografów! Wyszła na jaw sensacyjna informacja o filmie Córka generała Pankratowa. Jakiś czas temu natknęliśmy się w przedwojennej prasie na skąpą wzmiankę, że film został wycofany przez cenzurę i ponownie wszedł na ekrany w zmienionej postaci. Zmiany miały dotyczyć postrzelenia generała. Zdaniem cenzury niedopuszczalne było pokazywanie w filmie, że generał został postrzelony w wyniku dokładnie zaplanowanego spisku polskich rewolucjonistów. Notatka była bardzo lakoniczna, właściwie nic więcej nie było wiadomo.

Teraz okazało się, że faktycznie film istniał w dwóch wersjach. W pierwszej wersji generał jest postrzelony z ręki Bolesława w swoim mieszkaniu, na oczach Aniuty. W drugiej wersji generał został postrzelony także przez Bolesława, ale poniekąd przypadkiem. Pankratow ze swoimi żołnierzami podczas polowania w lesie nakrył rewolucjonistów podczas nielegalnego zebrania w leśniczówce. Wywiązała się strzelanina, podczas której generał został ranny.

Okazało się, że rumuńska kopia filmu, o której pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów – to właśnie ta druga wersja! Przez ostatnie kilkadziesiąt lat nie była pokazywana.

Dziś zaprezentujemy Wam kadry ze sceny polowania i strzelaniny w leśniczówce:

 

Tagi: , , ,

Ten wpis został opublikowany 15.09.2013 o 23:29 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.