Dziewczyna szuka miłości

Dodano: 07.07.2014

Dziś nadrobimy zaległości i napiszemy parę słów o kolejnym filmie, który jest już zeskanowany i którego wstępna rekonstrukcja dobiega już końca. To „Dziewczyna szuka miłości” w reżyserii Romualda Gantkowskiego. W naszych zbiorach zachowały się dwie kopie filmu.

Podczas badań filmograficznych zrobiliśmy kolejne odkrycie: film istniał w dwóch wersjach. Dwie posiadane przez nas kopie to fragmenty obu z nich.

Pierwsza to przedwojenna kopia eksploatacyjna na taśmie nitro kupiona w 1962 roku od osoby prywatnej. Jest to pierwotna wersja filmu, wyprodukowana pod koniec 1937 roku, niestety zachowana tylko we fragmencie: liczy 223 metry, co daje nieco ponad 8 minut. Zaczyna się gdy Jerzy wychodzi z warsztatu by pomóc Janinie naprawić samochód, kończy się gdy Jerzy po nieudanej próbie mówi Tomaszowi, że będzie kontynuował swoje prace .

 

Druga to przedwojenna kopia eksploatacyjna licząca 2032 metry. Została kupiona w 1962 roku od polonijnego dystrybutora filmowego z Chicago. Jest to wersja eksportowa, przygotowana już po premierze filmu w 1938 roku. Do pierwotnej wersji filmu wprowadzono pewne nieznaczne poprawki. Niektóre cięcia między sekwencjami zastąpiono efektem obracającego się obrazu. Dodatkowo niektóre sceny zostały od nowa udźwiękowione. Widać to na przykładzie scen próbnego startu samolotu: w pierwotnej wersji filmu dźwięk zapisany był systemem gęstościowym, natomiast w wersji eksportowej dźwięk zapisano powierzchniowo:

 

Druga kopia jest znacznie pełniejsza, jednak nie jest kompletna. W latach 60-tych podjęto próbę zestawienia obu materiałów i ich wzajemnego uzupełnienia. Efekt tych prac znacie z kin czy z telewizji: od tamtej pory to właśnie ta wersja jest eksploatowana. Dziś dzięki nowoczesnym technologiom mogliśmy ponownie zestawić te materiały w dużo lepszej jakości oraz na nowo je ze sobą zestawić. Ponieważ pierwotna wersja filmu zachowała się jedynie we fragmencie, zmuszeni byliśmy za podstawę rekonstrukcji przyjąć wersję eksportową i to właśnie ją przywracamy.

 

Tagi: ,

Ten wpis został opublikowany 07.07.2014 o 06:43 i jest zaszufladkowany do kategorii Aktualności.